Palmový olej obsahuje karcinogenní látky, tvrdí EFSA. Zastavme tuto devastaci životního prostředí!

Palmový olej obsahuje karcinogenní látky, tvrdí EFSA. Zastavme tuto devastaci životního prostředí!

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) informoval, že látky obsažené v palmovém oleji zvyšuje potenciální zdravotní riziko. Úřad identifikoval jednu složku palmového oleje jako „genotoxickou a karcinogenní“. Tato informace je kritická, protože palmový olej je nejvíce používaný rostlinný olej a mnoho lidí si neuvědomuje, že palmový olej se používá ve zhruba polovině všech balených potravin, produktech osobní péče a v čistících prostředcích.

V roce 2013, výrobci použili 58 miliónů tun palmového oleje oproti 50 miliónům v roce 2010. Palmový olej je populární především proto, že je nejefektivnějším průmyslovým rostlinným olejem z plodin, čímž je nejlevnější pro korporace vyrábějící spotřební zboží.

V roce 2016, EFSA provedla hodnocení tří potenciálních kontaminujících látek v potravinách: glycidyl esterů mastných kyselin (GE), 3-monochlorpropan (3-MCPD) a 2- monochlorpropan (2-MCPD). Tyto látky jsou přítomny v mnoha různých olejích a tucích, i když nejvyšší úrovně všech těchto složek se nachází v palmovém oleji a palmovém tuku. Tyto látky se tvoří při zpracování potravin, zejména při rafinaci olejů při vysokých teplotách.

Po jejich posouzení EFSA vydala prohlášení:

„Existuje dostatek důkazů, že glycidol je genotoxický a karcinogenní a proto panel CONTAM nemohl nastavit bezpečnou úroveň pro GE,“ uvedla Dr. Helle Knutsen, předsedkyně komise EFSA pro kontaminující látky v potravinovém řetězci (CONTAM).

V důsledku jejich výzkumu, EFSA došla k závěru, že složka GE v palmovém oleji vyvolává potenciální zdravotní riziko s tím, že mladým věkovým skupinám s průměrnou expozicí GE hrozí vysoké riziko ohrožení zdraví, i když jsou ohroženy všechny věkové skupiny s vysokou spotřebou GE.

Průmysl palmového oleje     

Palmový olej se používá v mnoha výrobcích pro domácnost, včetně potravin, jako je arašídové máslo, margarín a mnoho zpracovaných potravin. Palmový olej je také přítomen v osobních produktech, jako jsou šampóny a zubní pasty, a během posledních několika desetiletí, obchody na zpracované potraviny a levné produkty osobní péče výrazně vzrostly. V důsledku toho vzrostla i poptávka po levném palmovém oleji.

Výrobci se uchýlili k palmovému oleji z dobrých důvodů. Palmový olej je nejefektivnější rostlinný olej z plodin na světě. Jeden hektar půdy může přinést asi 3,7 tun palmového oleje ročně, oproti 0,48 tun slunečnicového nebo 0,38 tun sójového oleje, což činí palmový olej mnohem levnější než jakýkoliv jiný rostlinný olej.

Je však smutné, že náklady pro výrobce neberou v úvahu ničení životního prostředí způsobeného pěstováním palmového oleje a jako důsledek, korporátní giganti, jako je PepsiCo, Johnson & Johnson, Colgate-Palmolive a mnoho dalších, hrají klíčovou roli v devastaci životního prostředí v Indonésii a Malajsii, stejně jako v Latinské Americe a Africe.

Produkce palmového oleje je zodpovědná za masivní odlesňování, za spory o využívání půdy s původní populací a za úplné zničení tropických ekosystémů. To je také hlavním důvodem pro ohrožení zvířat, jako jsou trpasličí slon- nejmenší slon na světě- levhart obláčkový a dlouhonosý tapír. Výroba palmového oleje je také zodpovědná za zmizení asi poloviny světové populace divokých orangutánů!

Nejvlivnější společnosti, které používají palmový olej, musí udělat jakýkoliv významný pokus o nápravu devastace životního prostředí v Indonésii a na celém světě, které je způsobena jejich výsadbou a pěstováním palmového oleje.

EFSA tvrdí, že je zapotřebí dalšího výzkumu   

Sama o sobě, EFSA nemá pravomoc nařídit změny potravinové politiky. Její výzkum a závěry typicky pouze ovlivní rozhodování evropských regulátorů potravin.

V návaznosti na oznámení Evropského úřadu pro bezpečnost potravin, pokud jde o potenciální riziko konzumace palmového oleje, některé obchodní řetězce reagovaly stažením určitých výrobků z regálů. Například italský obchodní řetězec Coop přestal prodávat výrobky obsahující palmový olej. Samozřejmě, že některé zprávy sdělovacích prostředků rychle ozdobili tento příběh senzačními titulky a například tvrdily, že Nutella může mít spojení s rakovinou.

EFSA uvedla, že míra rizika spojeného s palmovým olejem a s konzumací esterů glycidylu mastných kyselin (GE) ještě není úplně jasná, ale podle slov panelu EFSA, CONTAM, oni udělali „několik doporučení pro další výzkum, aby zaplnili datové mezery a zlepšili znalosti o toxicitě těchto látek.“

 

zdroje: https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/160503a
http://mobile.reuters.com/article/idUSKBN14V0MK
http://www.usatoday.com/story/money/nation-now/2017/01/12/does-nutella-cause-cancer-maker-fights-back-palm-oil-cancer-concerns/96481194/
http://www.huffingtonpost.com/entry/italy-nutella-cancer_us_58792c3de4b0e58057feac94
http://www.wakingtimes.com/2014/01/14/3-reasons-stay-away-kind-palm-fruit-oil-coconut-oil-will-always-superior/

 

(Wakingtimes.com/ svobodnenoviny.eu Foto: EPA)Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*