P. Mach chce snížit odvody na zdravotní a sociální pojištění  u zaměstnanců

P. Mach chce snížit odvody na zdravotní a sociální pojištění u zaměstnanců

Europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach navrhuje řešit rozdíly v odvodech na zdravotní a sociální pojištění (mezi zaměstnanci a živnostníky) nikoliv v navýšení těchto částek u živnostníků, ale naopak v jejich snížení u zaměstnanců. „Spravedlnost nespočívá v tom, naložit stejné šutry i na živnostníky, ale naopak – hledejme, jak odlehčit zaměstnancům,“ říká P. Mach.

Připomíná také, že živnostník, pokud si neplatí nemocenskou, pak také, když onemocní, nic nedostane. „Chceme-li spravedlnost, umožněme i zaměstnancům, aby i toto pro ně bylo dobrovolné, aby se sami rozhodli, jestli si chtějí nemocenskou platit, nebo ne,“ navrhuje.

Petr Mach Foto: Marek Sybal, Archiv Petra Macha
Petr Mach Foto: Marek Sybal, Archiv Petra Macha

Podle Macha panuje obrovský zmatek ve zdravotním pojištění, protože různí lidé (zaměstnanec, živnostník, lidé bez příjmu) platí odlišnou výši, přičemž za 5,3 milionů lidí platí pojistné stát (např. za důchodce, děti, studenty…). Přesto všichni pak dostanou naprosto stejnou péči (bez ohledu na to, že každý platí jiné pojistné). Navrhuje proto sjednotit sazbu pro všechny, a to zhruba kolem částky, kterou platí živnostníci (paušál 1797 Kč). Podobně u důchodového pojištění navrhuje umožnit i zaměstnancům, aby si platili nízký základ (jako si mohou platit živnostníci), přičemž by pak ale rovněž měli nízký důchod.

P. Mach vidí tedy řešení v dobrovolnosti u nemocenského pojištění i u zaměstnanců a v přeměně zdravotního pojištění na skutečné pojištění, které nezávisí na výši příjmu nebo sociálním postavení.

„Živnostníci potřebují zastání, není pravda, že jsou to paraziti! Starají se o sebe a své rodiny a vždy dělají něco užitečného. Kdyby OSVČ šidil svou práci, šidil by jenom sám sebe. Stát by měl rozhodně přestat házet klacky pod nohy těmto lidem,“ zdůraznil Petr Mach.

Své návrhy přednesl na první velké ekonomické konferenci „Jak moc jsou živnostníci, malé a střední podniky důležití pro ekonomiku?“, která se konala 20. října v Praze. Vystoupil v rámci panelu, jehož téma bylo „Odvody živnostníků a malých a středních podniků, v němž dále promluvili náměstek ministra průmyslu a obchodu Karel Novotný, prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý a generální sekretář Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů ČR Pavel Žatečka.

Karel Novotný z MPO ve svém vystoupení mj. upozornil na to, že pro OSVČ přestává být podnikání zajímavé jako hlavní činnost a berou ho spíše jako doplněk k zaměstnaneckému příjmu. To potvrdil i zástupce řemeslníků Pavel Žatečka, který řekl, že 55 % živnostníků má podnikání jako svou hlavní živnost. Upozornil také na to, že mladí lidé (učící se řemeslo) obvykle chtějí radši být zaměstnaní. „Když slyší, jak se o živnostnících mluví jako o nějacích podvodnících, tak prostě nechtějí sami podnikat,“ varoval Žatečka.

Prezident komory V. Dlouhý se zaměřil na rozbor, kdo je na tom „lépe“ – jestli zaměstnanci, nebo živnostníci, přičemž porovnával nejen výše odvodů, ale i nejrůznější benefity (dovolená, nemocenská atd.). Upozornil také, že počet živnostníků 1 milion na 10 milionů obyvatel ČR představuje jeden z největších podílů v Evropě.

 

V dalších panelech konference se řešila např. chystaná elektronická evidence tržeb a další témata, která se týkají živnostníků a malých a středních podniků.

 

Kateřina Kašparová

tisková mluvčí europoslance P. Macha 

https://web.svobodni.cz/

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*