P.C.Roberts: Je Trump už vyřízen?

P.C.Roberts: Je Trump už vyřízen?

Dojít k poznání, že od prezidenta Obamy se žádná změna čekat nedá, dlouho netrvalo. Ale přinemenším bezprecedentní počet Američanů šel do jeho inaugurace s heslem podpory pro prezidenta ZMĚNY. Důvěra v ní přetékala přes okraj.

Ale s Trumpem jakákoli víra mizí. Ne sice ještě v něj samotného, ale v jeho výběr lidí, kteří budou tvořit příští vládu. A to ještě před inaugurací.

Trumpův výběr ministra zahraničí v nás evokuje nejen pokřik neokonzervativců o Rusku jako hrozbě, ale i opakovaná prohlášení Hillary Clintonové o tom, že Jihočínské moře je a musí zůstat oblastí dominance Spojených států. Člověk by předpokládal, že předseda Exxonu a budoucí ministr zahraničí Tillerson není idiot, ale teď už si s tím nejsem tak zcela jist. Ve svém tzv. potvrzovacím slyšení před Kongresem totiž tento člověk řekl, že přístup Číny k jeho vlastnímu Jihočínskému moři nebude v budoucnu povolen.

Zde je jeho prohlášení: „Chystáme se poslat Číně jasný signál, že se za prvé budování umělých ostrovů v tomto moři musí zastavit. A za druhé, že přístup Číny k těmto již zbudovaným ostrovům nebude povolen.“

Tillerson by neměl podlehnout bludu, že se Peking jeho hrozby lekne. Avšak jestliže Trumpův diplomatický tým staví budoucí čínsko-americké vztahy takovýmto způsobem, měly by obě nukleární mocnosti raději přestat mluvit a horempádem se připravovat na nukleární střet. A Tillerson by měl, jestliže chce přimět velkou nukleární mocnost k stažení ze svých vlastních území, urychleně studovat nukleární strategii.

Takže: Trump ještě není ani inaugurován a jeho idiotský nominant na úřad ministra zahraničí už stačil vytvořit animozitu mezi USA a dvěma nukleárními mocnostmi, schopnými vymazat Ameriku z povrchu zemského.

Ovšem senát Tillersonův postoj uspokojil.

Jedním z důvodů, pro který Rusko vytáhlo Sýrii z americké náruče je skutečnost, že příštím cílem amerických nájezdníků bude Irán. A že z okupovaného a zničeného Iránu se bude teorizmus stěhovat do Ruské federace. Existuje totiž osa zemí, ohrožených Amerikou podporovaným terorizmem. Jde o Sýrii, Irán, Rusko a Čínu.

Trump říká, že chce normalizovat vztahy s Ruskem a pro Ameriku otevřít hospodářské možnosti v oblastech dosavadních konfliktů. Jenže pro normalizací vztahů s Ruskem je třeba normalizovat i vztahy s Iránem a Čínou.

Soudě podle veřejných vyjádření jejích členů, cílí Trumpova vláda k destabilizaci Iránu. Trumpovi nominanti, včetně budoucího ministra zahraničí a budoucího ředitele CIA, považují totiž (samozřejmě chybně), Irán za teroristický stát, který musí zmizet.

Avšak Rusko nemůže dovolit Washingtonu svrhnout stabilní vládu v Iránu a také to nedovolí. Čínské investice do iránského ropného průmyslu naznačují, že to nepřipustí ani Čína, která už dost utrpěla ztrátou svých investic v Libyi, když sem vtrhla americká vojska za režimu Obamova.

Takže realisticky viděno je Trumpovo prezidenství už dnes poraženo jeho vlastními nominanty.

A tak zbývá už jen jediná naděje. Totiž ta, že shora uvedené výroky Trumpových nominantů byly před Kongresem vyrčeny jen proto, aby byli senátem pro své budoucí funkce potvzeni.

Avšak – jestliže se mocný předseda Exxonu a generál poručík nedokáží postavit imbecilnímu Kongresu, pak nejsou pro své úřady dost zralí. Že tak neučinili naznačuje nedostatek síly, kterou Trump bude potřebovat, hodlá-li přivodit změnu od základů až po samý vršek.

Ajestliže to nedokáže – a hlavně – nedokáže-li změnit zahraniční politiku USA, jsou nukleární válka a zničení Země neodvratné.

 

Vybral a přeložil Lubomír Man
Loading...

Podobné články

Komentář “P.C.Roberts: Je Trump už vyřízen?

  • Aby byla nominace lidi Trumpa schvalena, museli oni takhle mluvit pred kongresem. Je otazkou, co budou delat pak v urade. Ja si nedelam ale zadne iluze o nejake zmene v USA. Ten problem vyzaduje radikalni reseni, kterym je obcanska valka. A to je nepravdepodobne. A tak budouUSA i nadale vrazdit, lhat, pokrytecky ovlivnovat media a tedy i manipulovat minenim lidi. Kazdy den 72 bomb na civilisty byl darek USA svetu v r. 2016. O vrazdeni v Mosulu americkymi nalety se nepise, zadna hystericka reakce v rade bezpecnosti, zadny pokrik v mediich, ze USA vrazdi civilisty jako Rusko v Aleppu! A to je velice nebezpecne! Ta hegemonie v ovladani svetovych medii je velice nebezpecna, nebot meri dvojim metrem a zlociny USA zatajuje. Media davaji dal zpravy v zabaleni made in USA, prevzate od svetovych agentur Reuters, AP, AFP, ktere patri USA. Vedle toho maji koupeno spoustu novinaru a politiku, hajicich jejich zajmy a organizace jako UNO, Amnesty international, atd. Tohle musi skoncit!!!!!! V Nemecku je jedine politicka Wagenknechtova ta, ktera na tyto veci v Bundestagu upozornuje. Ostatni jsou bandou zradcu lidu a zaprodancu kolonizatora USA, ktere zemi okupuji od r. 1945. Zaroven je v Ramsteinu ridici stredisko pro drony, bombardujici vsude ve svete.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*