Osvobození Polska: co si nechtějí připomínat lidé bez svědomí

Osvobození Polska: co si nechtějí připomínat lidé bez svědomí

Polsko bylo před sedmdesáti lety osvobozeno čtyřmi fronty Rudé armády (1. a 2. běloruský a 1. a 4. ukrajinský). Silami těchto čtyř frontů se rozhodovalo najednou několik navzájem propojených úkolů. Krasnoarmějci v Polsku poráželi nepřítele a osvobozovali jej a zároveň se připravovali k útoku na Berlín. Rovněž zachraňovali o pomoc prosící angloamerické spojence, u kterých nastalo těžké období v důsledku ofenzívy v Ardenách a Vogézách ze strany zbytků SS a „invalidních“ týlových složek Wehrmachtu. Hitlerovské Německo bylo povzbuzeno ofenzívou na Západě, a proto rozkázalo za každou cenu udržet Polsko. Od Serocku po Jaslo operovalo 30 elitních divizí, 2 brigády a mohutná varšavská posádka, která měla 4 pevnostní pěchotní prapory. Mimo to mělo nacistické Německo k dispozici 50 praporů z dalších polských měst. Mezi Vislou a Odrou bylo 7 mohutných obranných linií, podle Německa nedobytných.

ruda armada

Hlavní obranná linie byla prolomena hned v prvních dnech útoku 1. běloruským frontem. Za 5 dní osvobodila sovětská vojska Varšavu. Protivníkova obrana byla prolomena v délce 500 km a do hloubky 150 km. Churchill psal Stalinovi: „Jsme nadšeni vašimi slavnými vítězstvími. … Přijměte naši nejvroucnější vděčnost a blahopřání k historickým hrdinským činům.“

1. ukrajinským frontem byl osvobozen starobylý Krakov a poté následoval postup na německé území. Začátkem února byl velkolepý úspěch završen.

Bohužel, současné Polsko si nechce připomenout známá Churchillova slova: „Bez ruské armády by bylo Polsko zničeno, nebo uvrženo do pozice otroka a polský národ by zmizel ze povrchu země. Ale udatná ruská armáda Polsko osvobodila, žádná jiná moc ve světě by to nedokázala.“ Dnes se v Polsku snaží mlčet i o tom, že za osvobození od nacistů zaplatilo životem přes 600 tisíc sovětských vojáků.

Zapomněli představitelé hrdého polského národa, že byli považováni za podlidi, stejně jako ostatní Slované? Na vstupech do veřejných budov a parků měli nápisy „Für Hund und Polen verboten!“ (Pozn. překl.: i psi byli jmenováni dříve než Poláci)

Zapomněli, že za nacistické okupace ztratilo Polsko 21,4 % obyvatel. Právě na území Polska bylo nejvíce továren na smrt.

Zapomněli, že Němci zničili přibližně 40 % polských budov ve městech a na vesnicích, třetina obyvatel zůstala bez střechy nad hlavou a bez jídla.

Zapomněli na materiální pomoc, kterou dostávali od Sovětského svazu na obnovu po válce. Zapomněli, že se Sovětský svaz ve prospěch Polska po válce zřekl nároků na německý majetek v Polsku a přepustil Varšavě 15 % reparací a 15 průmyslových zařízení transportovaných z Německa.

Zapomněli, že když se v lednu 1945 vydával v Sovětském svazu chleba na lístky, šly odtud do Polska zdarma dodávky šedesáti tisíc tun obilí. Možná, že díky tomuto ruskému obilí zůstali mnozí polští rusofobní politici na živu nebo vůbec přišli na svět.

Zapomněli, že jen zásluhou pevného postoje Sovětského svazu, přesněji Stalina, je současná polsko-německá hranice na Odře a Nise. Tím má Polsko přístup k Baltu a své území větší o více než 100 tisíc km čtverečních – na úkor průmyslově rozvinutého území bývalého východního Německa.

Zapomněli, že v těžkých dobách 80. let Sovětský svaz pomohl Polsku nenávratnou částkou 7 miliard konvertibilních rublů a počátkem devadesátých let mu Rusko prakticky odpustilo dluh 5,3 miliardy konvertibilních rublů. …

Dnes toto vše polští politici nazývají sovětskou okupací a dovolují chuligánům ničit památníky a zneuctívat hroby padlých sovětských vojáků. Na Ukrajině podporují ideové následovníky  Bandery, jehož bojovníci masakrovali desetitisíce Poláků jen proto, že to byli Poláci. Lidé bez paměti a svědomí se sami odříkají své historie. Odříkají se i památky toho, kdy v lednu 1945 společně sovětští a polští vojáci vztyčili vlajku vítězství nad Varšavou.

 

Převzato z http://outsidermedia.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “Osvobození Polska: co si nechtějí připomínat lidé bez svědomí

  • A nebude to tim soudruzi ze Polaci narozdil od nas nezapominaji na spoustu veci ? Treba jak si Hittler se Stalinem rozdelili Polsko na zacatku valky a sebrali tak veskerou nadeji se ubranit? Nebo jak soveti vyvrazdili polske veleni v masakru v Katyni ? Nebo jak slavna Krasnoarmejska armada cekala nedaleko Varsavy nez se nemci vyporadaji s Varsavskym nekomunistickym povstanim ?

  • · Edit

    Zrovna včera běžel odpoledne pořad na čt2, kde to popisovali zcela opačně. Musela jsem přepnout, protože nemá cenu se rozčilovat, když to člověk nemůže změnit. Je to hanba, že neřeknou pravdu. Kdejaký cucák, který se narodil v sedmdesátých letech si kecá pentle a ty zrůdy jim za to ještě zaplatí. Předpokládám že v dolarech.

  • Zaujímavé, prečo sa nesmie vedieť ako poľská Armáda Krajova počas vojny podpísala prímerie s Nemeckom a otočila zbrane proti ruským partizánom a vyčistila mnoho okresov od nich ? Ako hlavný dôvod podpisu prímeria AK s Nemeckom boli represie “ ruských partizánov “ proti civilistom v poľských dedinách , keď títo „partizáni“ vyvražďovali brutálnym spôsobom civilistov! Bolo to skutočne tak?! Celkom určite nie! Boli to útoky Nemecka pod falošnou vlajkou, keď prezliekli Banderovcov a spol. za Sovietskych partizánov a vždy zanechali svedkov živých či mŕtvych aby to vyzeralo ako vraždy sovietov. Rovnako ako v Juhoslávii v 90 rokoch, kde sa postupovalo rovnako, prezliekali sa uniformy podľa potreby.
    Rovnako sa nesmie vedieť, že i Poliaci uskutočnili v 20 rokoch pre Sovietskych zajatcoch ( bolo ich okolo 100 000) brutálny masaker po prehratej bitke o Varšavu! Zaujímavosťou tejto bitky bolo zajatie stoviek nemeckých dôstojníkov i štábnych bojujúcich na strane ČA. Tu velil maršál ČA Tuchačevsky, a za katastrofu obvinil Osetinca Stalina, ktorý nedodal do bitky svoje jednotky chrániace front od Rumunska. Za toto chcel Stalina popraviť, no nakoniec to dopadlo naopak!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*