OSN tvrdí, že francouzský zákaz celo-obličejových islámských závojů porušuje lidská práva

OSN tvrdí, že francouzský zákaz celo-obličejových islámských závojů porušuje lidská práva

Organizace spojených národů rozhodla, že zákaz Francie používat nikáb – islámský závoj, který zakrývá celý obličej – je v rozporu s lidskými právy a nařídila zemi, aby přezkoumala své právní předpisy.         Výbor OSN pro lidská práva uvedl, že Francie, která od roku 2011 zakázala tento tradiční islámský oděv, neposkytla platné důvody pro své právní předpisy.

„Konkrétně, výbor nebyl přesvědčen o tvrzení Francie, že je zákaz pokrývek obličeje nezbytný a přiměřený z bezpečnostního hlediska, nebo pro dosažení cíle „společného soužití“ ve společnosti.

Výbor OSN dal Francii 180 dní, aby podala zprávu o tom, jaké podnikne kroky.

Výbor OSN se skládá z nezávislých odborníků, kteří zajišťují, aby země dodržovaly Mezinárodní pakt o občanských a politických právech.

Francie, která má asi pět miliónů muslimů, se stala první evropskou zemí, která zakázala celo-obličejový závoj dne 11. dubna 2011. Předpokládá se, že pouze asi 2 000 žen v zemi nosí tyto závoje.

Na základě tohoto zákona, nikdo, bez ohledu na to, zda je francouzský státní příslušník nebo cizinec, nemůže opustit svůj domov zahalený v závoji.

Kdo tento zákon poruší na veřejných místech, může dostat pokutu 150 eur, stejně jako instruktážní kurz k občanství.

Zákaz nikábu byl zaveden bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, který řekl, že islámský závoj utlačuje ženy.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*