OSN: Svět čelí kritické vodní krizi

OSN: Svět čelí kritické vodní krizi

OSN varovala, že se svět v blízké budoucnosti ponoží to těžké vodní krize, pokud planeta nepřijme globální univerzální reformy.

Současné trendy v používání tohoto nenahraditelného přírodního zdroje postaví svět do vodního deficitu 40 procent v roce 2030, uvedla OSN ve své páteční výroční zprávě World Water Development.

„Faktem je, že je dostatek vody pro uspokojení světových potřeb, ale ne bez dramatických změn ve způsobech, jakými se voda používá, kontroluje a sdílí,“ píše se ve zprávě.

Foto: PressTV
Foto: PressTV

OSN poukázala na dlouhý seznam současného zneužívání vodních zdrojů, včetně znečištění vody díky pesticidům, průmyslovému znečištění, odtoků neupraveného odpadu, a nadměrného užívání.

Řešení těchto problému vyžaduje inteligentní a citlivá řešení, které by prosadily pravidla a podněty k omezení plýtvání, tresty za znečištění, podporu inovace a pěstování přirozeného prostředí, které by poskytly útočiště pro biologickou rozmanitost a vody pro člověka, píše se ve zprávě.

„Měření, monitorování a implementace,“ jsou naléhavě potřebné, aby se udrželo využívání vody, dodal Michel Jarraud, šéf Vodní a světové meteorologické organizace OSN (WMO).

Jeden z největších důvodů nadcházející vodní krize je prudký nárůst populace, píše se ve zprávě.

Do roku 2050 se očekává, že se celosvětová poptávka po vodě zvýší o 55 procent,a to především v důsledku růstu měst.

„Města budou muset kvůli vodě jít ještě dále a kopat hlouběji, nebo budou závislé na inovativním řešení a vyspělých technologiích, aby dokázaly pokrýt jejich požadavky na vodu,“ uvedla OSN.

Nadcházející vodní krize obzvláště postihne teplé a suché regiony, které se již potýkají s neúprosnou poptávkou, zdůrazňuje zpráva.

„Části Číny, Indie a Spojených států, jakož i Blízký východ, spoléhaly na neudržitelnou těžbu podzemních vod, aby uspokojily existující požadavky na vodu,“ uvedl Richard Connor, vodní expert a vedoucí autor zprávy a dodal, že některé z těchto oblastí mohou být neobyvatelné.

 

PressTV/ Tomas Daleko

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “OSN: Svět čelí kritické vodní krizi

  • OSN je dnes pro smich kralikum! Naprosto impotentni organizace.Tenhle lunaticky spolek se mel uz davno rozpustit. Nikdy nic dobreho v podstate nezmohli. Valkam nezabranili. Hlad neodrovnali. Bida a nemoci stale existuji a ted jim mam verit blaboly o vode? Vody je na Zemekouli porad stejne mnozstvi. Pocasi se stale s odchylkama opakuje. Jednou je teple leto nebo zima nebo studene leto a zima az prasti. Vody si vazim a neplytvam s ni. Misto kecu na zasedani v OSN, by ti neschopni ouradove meli zvednout zadnici ze zidli a jit sazet stromy, aby alespon jednou byli za svuj neplodny zivot uzitecni. Protoze tam, kde jsou stromy, tam je voda!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*