OSN požaduje na celém světě moratorium na deportace, údajně kvůli koronaviru

OSN požaduje na celém světě moratorium na deportace, údajně kvůli koronaviru

Organizace spojených národů požaduje pozastavení deportací po celém světě v reakci na koronavirovou krizi, jakož i volný průchod pro migranty a „žadatele o azyl“ usilující o přesídlení do stabilnějších zemí.Síť OSN pro migraci zveřejnila výzvu ke globálnímu otevření hranic pod rouškou „obav“ z pandemie COVID-19, která vedla k uzavření národních hranic a zpřísnění imigrační politiky v mnoha zemích.

„Síť vyzývá státy, aby během pandemie pozastavily nucené návraty, aby ochránily zdraví migrantů a komunit a dodržovaly lidská práva všech migrantů bez ohledu na status,“ uvedla OSN v tiskové zprávě.

„Zajistit bezpečnost všech znamená, že nikdo nebude čelit riziku vyhoštění tím, že bude vrácen na místa, kde je ohrožen jeho život, bezpečnost nebo lidská práva. Znamená to, že hromadné vyhošťování, jako i svévolné vytlačování migrantů a žadatelů o azyl na hranicích, musí být zastaveno.“

OSN tvrdí, že deportace mohou ve skutečnosti „zesílit“ rizika pro veřejné zdraví jak v zemích původu migrantů, tak v hostitelských zemích, ale nevysvětlila, proč tomu tak je.

„Síť znovu opakuje výzvu generálního tajemníka k utěšení situace zranitelnosti pro osoby žijící mimo země svého původu v souvislosti s COVID-19, včetně udělení dočasného pobytu migrantům a uložení moratoria na deportace a jiné nucené návraty,“ stojí v prohlášení.

OSN tvrdí, že mnoho vlád projevilo příkladné zacházení s přistěhovalci během koronavirové krize tím, že „dočasně pozastavily nucené návraty a poskytovaly prodloužení víz a pracovních povolení, přechodného pobytu nebo jiných forem statusu.“
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*