OSN je znepokojeno kyjevskou ekonomickou blokádou východní Ukrajiny.

OSN je znepokojeno kyjevskou ekonomickou blokádou východní Ukrajiny.

Organizace spojených národů ve své pondělní zprávě vyjádřila znepokojení nad rozhodnutím Kyjeva, přemístit všechny státní instituce a organizace z oblastí, které nejsou pod kontrolou vlády na východě země.

 

Zpráva vydaná Úřadem vysokého komisaře OSN pro lidská práva v Ženevě uvádí, že by tyto kroky mohly zhoršit již tak kritickou situaci pro obyvatelstvo stále žijící na východě Ukrajiny a mohly by porušovat sociální a ekonomické práva lidí.

„S nástupem zimy a s pokračujícím konfliktem se situace pro zhruba 5.250.000 lidí, kteří

Foto: ITAR-TASS/Sergei Savostyanov
Foto: ITAR-TASS/Sergei Savostyanov

žijí v oblastech konfliktu a v oblastech po konfliktu stále zhoršuje v důsledku značného poškození infrastruktury, v důsledku členění ekonomických činností, a narušení sociálních a zdravotních služeb a dávek sociální péče,“ uvádí zpráva.

Od 1. prosince bylo ukončeno přidělování financí ze státního rozpočtu a to i sociální dávky, pro oblasti, které nejsou pod kontrolou ukrajinské vlády. Obyvatelé Doněcka a Luhanska se musí do 31. prosince zaregistrovat na územích kontrolovaných vládou, aby mohli nadále sociální dávky pobírat.


„Tyto opatření by mohly mít závažné důsledky pro obyvatelstvo ve východních oblastech jako následek institucionálního vakua, z nedostatku poskytování veřejných služeb a přístupu k sociálním platbám a pravděpodobně se vytvoří vážné mezery v ochraně a zhorší se ekonomické a sociální zranitelnosti,“ uvádí se ve zprávě.

OSN vyzvala ukrajinskou vládu, aby důkladně zvážila zavedení těchto opatření a „zejména jejich dopad na nejzranitelnější.“

Tyto kroky mohou vznést otázku o „porušení povinnosti státu v rámci Mezinárodního paktu o hospodářských, sociálních a kulturních právech, které musí respektovat požitek z hospodářských, sociálních a kulturních práv, včetně práva na zdravotní péči, vzdělání, sociálního zabezpečení a práce,“ uvádí zpráva.

zdroj : http://itar-tass.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články