Osm důvodů, proč Rusko opouští Sýrii

Osm důvodů, proč Rusko opouští Sýrii

Proč Rusko nyní stahuje ze Sýrie své hlavní vojenské síly?

  1. Může to být jen náhoda, ale toto oznámení přišlo v den, kdy byly v Ženevě obnoveny mírové rozhovory o Sýrii, na kterých Rusko získalo účast Kurdů. Den předtím došlo v Turecku k teroristickému útoku s cílem narušit rozhovory o příměří v Sýrii, a ty budou nepochybně pokračovat. Dříve či později, Rusko bude obviněno z porušování příměří, nebo z nepřiměřené odvety vůči takzvané „umírněné opozici“ a Bůh ví co ještě. Ruský ústup zbavuje jejich soupeře triumfu, přinejmenším během příměří.

Neprůstřelné dohody mezi hráči v Sýrii (Moskvou a Washingtonem) zaručují zachování tohoto křehkého míru a režimu Bašára Asada, dokud Syřané nerozhodnou o své budoucnosti. Jak k tomu dojde, je třeba upřesnit při vyjednávání.

I když Rusko není zapojeno do konfliktu, je zárukou toho, aby byly dodržovány dohody uzavřené s Asadem.

  1. Opouští Rusko Sýrii se ctí, nebo s porážkou?

Připomeňme si, jaké cíle sleduje Moskva v Sýrii: Jedním z nich bylo vyhladit radikální ruské islamisty, kteří v Sýrii bojovali po boku ozbrojených gangů. Rusko zlikvidovalo asi 2000 z nich, včetně 17 polních velitelů, v průběhu náletů.

Dalším úkolem, který byl naprosto úspěšný, bylo rozložit základy zdrojů islámské státu. Podle oficiálních údajů, ruská letadla zničila 209 zařízení na těžbu ropy a 2.912 ropných tankerů. Syrským vojskům se podařilo získat kontrolu nad ropnými a plynovými poli v blízkosti Palmyry: „Tři velké ropné pole dnes začaly normálně fungovat,“ zdůraznil ministr obrany Sergej Šojgu ve své zprávě pro Putina. To je velkým přínosem pro zdevastovanou syrskou ekonomiku.

Díky ruskému letectvu, syrská armáda osvobodila více než 400 vesnic.

Loni v říjnu Putin nastínil hlavní cíl Ruska v Sýrii: „Stabilizovat legitimní vládu a vytvořit podmínky pro politický kompromis“. V případě, že někdo pozapomněl, Asadův režim jen stěží přežíval na podzim roku 2015 a džihádisté se blížili směrem k Damašku. Dnes zástupci Asada seděli u stolu s veliteli nepřátel a pokusili se vyjednávat. Více než čtyřicet různých skupin se připojilo k příměří. Je možné, nepoděkovat ruské armádě a diplomatům? Nikdo nebyl schopen toho dosáhnout během více než pěti let, ale Moskvě se to podařilo za pět měsíců!

  1. Jaké signály vyslalo Rusko do Sýrie a do světa?

Rusko ukázalo, že pro dosažení hlavního cíle, kterým je mír, lze obětovat některé cíle a učinit kompromis. Opozice již komentovala kroky Moskvy a vyjádřila naději, že „Rusko znovu obnoví svou historickou roli, která je, pomoci národům znovunabýt svobodu.“

  1. Jaké mýty jsou vyvráceny?

Je to legrační, ale když začala ruská vojenská operace, mnoho domácích odpůrců vlády lomilo rukama: „Toto je nový Afghánistán! Padáme do stejné pasti!“ Dnes ti samí kritizují Kreml za jeho „předčasné stažení“.

Ve skutečnosti nikdo nikdy neřekl, že Rusko přišlo, aby zůstalo v Sýrii po celá desetiletí. Rusko nehodlá Sýrii „obsadit“, nemělo žádné plány na expanzi, anexi, převzetí ropných polí atd. Moskva nic v této válce neočekávala, kromě zlepšení své image a prokázání schopnosti ruské armády, kterou většina přestala brát vážně po rozpadu Sovětského svazu. Mnoho západních představitelů bylo přesvědčeno, že dříve či později se Moskva bude muset zapojit do pozemní operace, která by znamenala „druhý Afghánistán“. Ale abych parafrázoval slavný výrok, nemůžeme být větší Syřané, než Syřané samotní.

  1. Co bylo ze Sýrie staženo a co zbývá?

Z Putinova prohlášení můžeme předpokládat, že se domů vrátil pouze hlavní letecký personál a několik desítek letadel a vrtulníků. Oba logistická centra v Tartusu a letecká základna v Khmeimimu zůstanou jako koordinační centrum během smíření. „Koordinační centrum musí být dobře chráněno ze země, moře a ze vzduchu,“ uvedl ruský prezident. V Sýrii také pravděpodobně zůstanou oba protiletadlové raketové a zbraňové systémy „Pantsir C2“ a S-400 pro případ náhlých kroků „horkohlavého“ sousedního Turecka. Rusko bude nadále provádět zpravodajské mise, monitorovat dodržování příměří a jen pro jistotu, na letecké základně zůstane několik bombardérů, bitevních vrtulníků a stíhaček. Jak Putin uvedl, letecká základna musí být chráněna, ale vojsko udeří pouze v případě nouze.

  1. Nepoleví boj proti terorismu?

Dá se předpokládat, že Američané souhlasili s posílením svého letectví v boji proti islámskému státu. Koalice vedena Washingtonem bude rovněž muset akceptovat, že Asadova armáda, stejně jako svobodná syrská armáda bude bojovat proti islámskému státu a Frontě an-Nusrá. Rusko bude pomáhat s rozvědkou, kterou Američané nemohou dostat kvůli jejich složitých vztahů s Damaškem, a bude hodnotit výsledky útoků amerických sil a jejich ochotu pracovat jako součást týmu.

  1. Bude Asadova armáda schopna úspěšně pokračovat?

Začněme tím, že stažení vojsk je dohodnuto s Bašárem Asadem. Dnes již situace není tak špatná, jako tomu bylo loni v srpnu. Už to není více o přežití Asadovy armády, ale o její schopnosti útočit na teroristické pozice. Damašek může nyní převádět prostředky z osvobozených oblastí do těch nejnebezpečnějších. Nejúčinnější politikou bude pro národní armádu a opoziční skupiny, které přijaly příměří, spolupracovat.

  1. Bude se Rusko muset do Sýrie vrátit?

Rusko neodchází ze Sýrie nadobro. Letecká základna Khmeimim je kdykoliv připravena přijmout bojovníky. Trvalo by jen dna dny, převést zpět ruské letecké skupiny. Nemluvě o ruské armádě. Oba mají strategické bombardéry připraveny vzlétnout z ruských letišť a zasáhnout cíle v Sýrii, lodě Kaspické flotily mají své legendární střely „kalibr“ a námořní skupina ve Středomoří má celou řadu „terapeutických pilulek.“ Není pochyb o tom, že v případě zhoršení situace nebo ohrožení, Rusko tyto zdroje použije, než se bombardéry vrátí na základu Khmeimim.

Tak či tak, Rusko dává přednost diplomatickému vítězství, ve kterém nikdo neztrácí.

 

(KP/ svobodnenoviny.eu/ ilustrační obrázek Foto: Vladimir Isachenkov/AP)
Loading...

Podobné články

2 Komentáře “Osm důvodů, proč Rusko opouští Sýrii

  • Neřekl bych, že by rusko dalo něčemu přednost. Putin prostě jen ví, že v moderní válce je více front na kterých se bojuje a ta vojenská je jen jedna z mnoha. Mírem a svým stažením například dokonale zablokoval plány na invazi ze strany Turecka, kdyby teď Erdogan spustil invazi, šlo by ho oficiálně označit za teroristu a ani USA by si už nemohli dovolit ho podpořit. Je to prostě jen další dobře promyšlený tah. Sice si začínam připadat jako Putinofyl, ale každý musí uznat, že mu všechno jakoby samo vychází a není to tím, že by měl štěstí. Dělá jen správné kroky ve správnou dobu a jeho protihráči mu nestačí.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*