Oskar pro Bílé přilby: Hollywood dal důvěryhodnost „skupinám napojeným na teroristy“

Oskar pro Bílé přilby: Hollywood dal důvěryhodnost „skupinám napojeným na teroristy“

Jedním z nejvíce kontroverzních rozhodnutí letošního ceremoniálu udílení Oskara, byla skutečnost, že Bílé přilby, dokument produkce digitálního giganta Netflix, získal cenu za nejlepší krátký film. Pro tuto společnost to byl jejich vůbec první Oskar na této prestižní ceremonii.

40minutový dokument sleduje každodenní činnost skupiny dobrovolných záchranářů syrské civilní obrany, také známé jako Bílé přilby. Tato skupiny získala široké pokrytí v médiích hlavního proudu a je zobrazena jako hrdinové a zachránci, kteří působí v některých rebely řízených částech Sýrie.

Nicméně, někteří kritizovali Bílé přilby za poskytování neobjektivních, přehnaných a jednostranných pohledů na události ve válkou zničené zemi. Někteří dokonce obvinili skupinu z toho, že má styky na teroristické organizace a že je skupina prostředkem propagandy proti syrské vládě.

Rádio Sputnik diskutovalo o tomto případu s Vanessou Beeley, novinářkou a aktivistkou za mír, která vyšetřovala aktivity této skupiny po celá léta.

„My vidíme organizaci, u které bylo prokázáno, že byla napojena na al-Kájdu a Frontu an-Nusrá, podle svědectví civilistů, kteří byli propuštěni po okupaci Fronty an-Nusrá ve východním Aleppu. Když byli civilisté osvobozeni v prosinci 2016, byla jsem na místě, abych s nimi hovořila, a to doslova, když se jim podařilo se osvobodit z tohoto teroristického režimu,“ řekla Beeley rádiu Sputnik.

Podle aktivistky, civilisté odsoudili Bílé přilby jako spojence civilní obrany Fronty an-Nusrá. A vzhledem ke skutečnosti, že tento film, který chválí přívržence Fronty an-Nusrá, dostal nejpopulárnější filmové ocenění v USA, zdá se to být velice pozoruhodné, poznamenala novinářka.

„Co je mimořádné, je skutečnost, že pokud je to tento případ, což věříme, že je, pak Hollywood, moc stojící za Hollywoodem, v podstatě dává důvěryhodnost teroristické organizaci, která dokonale demonstruje, kdo řídí tuto show, a kdo pokračuje v agendě na změnu režimu v Sýrii, která je vedena vojensko-průmyslovým komplexem, ve Spojených státech a podporována samozřejmě ve Spojeném království, v EU, v Turecku, Kataru a státech Perského zálivu,“ uvedla aktivistka.

Mezi dalšími kritiky filmu, který získal cenu za nejlepší dokumentární krátký film, je norský blogger Pål Steigan. Podle jeho názoru je celý business Bílých přileb „vyloženě podvod“ od začátku až do konce.

„Když padlo východní Aleppo, nebyla tam nikde vidět ani jedna bílá přilba. Všichni se rozplynuli ve vzduchu, společně s hrdinským syrským povstáním, které mainstreamová média vypuzovala po celá léta,“ napsal blogger.

Podle Steigana, Bílé přilby nejsou ve skutečnosti nikým jiným než oddělením propagandy Fronty an-Nusrá, s rozpočtem ve výši nejméně 100 miliónů dolarů, financované ve Spojených státech a dalšími zeměmi údajně ve válce s terorismem.

Aktivity Bílých přileb byly také kritizovány tureckým politickým analytikem Hasanem Sivrim.

„Bílé přilby jsou jednou z krycích skupin, používaných Západem k financování ozbrojených skupin, působících spolu s dalšími skupinami na severu Sýrie,“ řekl analytik rádiu Sputnik.

„Podobně jako v případě Svobodné syrské armády (FSA), která byla používána poměrně dlouho jako zástěrka pro činnosti různých radikálních skupin. Nyní, když projekt FSA již téměř jen přežívá, jeho místo nahradily „Bílé přilby“, které jsou označovány jako „civilní obrana,“ uvedl Sivrim.

 

Zinscenované video Bílých přileb:

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Foto: EPA/ZOUHIR AL SHIMALE)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*