Organizované vandalství ve Švédsku je bezpečnostní hrozbou pro celou Evropu!

Organizované vandalství ve Švédsku je bezpečnostní hrozbou pro celou Evropu!

V noci z pondělka 13. na úterý 14. srpna došlo v několika švédských městech k poničení a podpálení okolo stovky aut maskovanými skupinkami mladíků. Tyto incidenty byly doprovázeny i aktivním odporem výtržníků vůči zasahujícím policistům.

Švédsko – Švédské království je třetí největší zemí Evropské unie s celkovým počtem 10 milionů obyvatel. Počet rodilých Švédů se ale snižuje. V roce 1970 tvořili přistěhovalci jen necelé jedno procento z celkové populace. Před třemi lety to bylo již 15 % a v roce 2060 by měli přistěhovalci tvořit již 48 % populace. Od roku 1995 je členským státem EU. Švédsko má vysoce rozvinutou ekonomiku a vysokou úroveň sociální politiky.Ve Stokholmu, Göteborgu, Malmö a Helsingborgu večer na začátku 33. týdne proběhly cílené útoky zaměřené na zapalování osobních automobilů a následné výtržnosti. Útoky v těchto městech se odehrávaly dle stejného scénáře a měly stejný průběh. Z tohoto důvodu se můžeme domnívat, že šlo o dobře organizované skupiny. Některé útoky byly zadokumentovány na videa, ze kterých je vidět, že pachatelé těchto útoků byli převážně mladí lidé, kteří byli maskováni, aby je nebylo možno identifikovat. Následkem jejich vandalského chování bylo okolo sta poškozených aut a poškozená veřejná prostranství. Proti zasahujícím policistům tito vandalové při svém útěku házeli kameny.

Podobný incident ve Švédsku se odehrál v květnu roku 2013 a trval celý týden.  Jednalo se o noční nepokoje, kdy ve Stockholmu rozzuření mladíci útočili na školy a obchody a zapalovali osobní auta. Následným vyšetřováním se ukázalo, že to mají na svědomí chudí imigranti a jejich potomci pocházející hlavně z rozvojového světa a válečných zón, jako je Sýrie, Afghánistán, Somálsko či Turecko, žijící na okrajových sídlištích s levným bydlením. Úroveň příjmů dospělých je v těchto lokalitách ve srovnání s celostátním průměrem mnohem menší. Nejhorší stav převládá mezi mladými. V té době zveřejnily vládní studie zprávu, ve které bylo uvedeno, že třetina lidí ve věku 16 až 29 let žijících v těch nejchudších oblastech švédských měst nechodí do školy ani nemá práci. Tento stav se nedaří Švédsku zdárně řešit.

Zda byly letošní výtržnosti z pohledu pachatelů a motivů shodné s událostmi z roku 2013, tak to si musíme počkat na závěry vyšetřování. Každopádně obě události vykazují mnoho shodných faktorů.

Naše hnutí SPD odsuzuje takovéto násilnosti a výtržnictví, které spáchaly s největší pravděpodobností dobře organizované a komunikující skupiny. A právě v té jejich organizovanosti pomocí sociálních sítí vidíme největší nebezpečí. I když kompetentní orgány ještě neukončily vyšetřování těchto skutků a ani zatím neznají hlavní motiv pachatelů těchto útoků, nikde není deklarováno, že tyto formy nebudou dále pokračovat a sílit na své intenzitě (zatím se jednalo pouze o materiální škody). Mohou se rozšířit i do dalších evropských zemí. Každopádně je to bezpečnostní hrozba. Naše hnutí SPD má v rámci svého programového dokumentu k vnitřní bezpečnosti zakotvenou podporu mezinárodní spolupráce, spočívající v koordinaci a spolupráci bezpečnostních sborů a zpravodajských služeb v rámci předávání informací.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

I Švýcarsko ruší vakcinační pasy

I Švýcarsko ruší vakcinační pasy

Švýcarský ministr zdravotnictví Alain Berset dal najevo, že kontroverzní využívání certifikačního covidového systému alpským státem…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*