Orbán v Polsku: Západ nikdy nezažil komunismus, takže nemůže porozumět východní Evropě

Orbán v Polsku: Západ nikdy nezažil komunismus, takže nemůže porozumět východní Evropě

Maďarský vůdce Viktor Orbán zavítal v pondělí do Polska, první zahraniční cestu od jeho opětovného zvolení za maďarského předsedu vlády, kde hovořil se svým polským protějškem o migrační krizi a o financování z Evropské unie.                              

Po rozhovorech s Orbánem polský premiér Mateusz Morawiecki zaútočil na EU kvůli jejím plánům vnutit migrační kvóty všem členským státům a poznamenal, že tento krok „zasáhl samotné základy národní svrchovanosti… Zde, v Polsku, jsme to my, kdo rozhoduje, kdo přijde do Polska a kdo ne.“

Navzdory své opozici vůči tomu, že Evropská unie nařizuje migrační politiku, Orbán po setkání trval na tom, že národy nejsou bezcitné.Tisková agentura Associated Press citovala poznámky maďarského vůdce: „Máme také srdce, nemáme místo srdcí kameny. Jsme křesťanský lid. Víme, jaké jsou závazky, co to znamená pomoci. Ale nemůžeme pomoci nikomu, jestliže mezitím zničíme naši zemi.“

V rozhovoru s polským předsedou vlády Morawieckim se oba vůdci shodli na tom, že východní a středoevropské národy mají zvláštní pohled na politické a sociální záležitosti, protože v 20. století zažily komunistický režim.

Z tohoto důvodu může být chování těchto zemí pro západní politiky obtížné pochopit, uvedli v komentářích, které zveřejnily polské noviny Rzeczpospolita.

Nový podíl finančních prostředků Evropské unie vyplacený členským státům bude mít poprvé zvláštní požadavky, aby příjemci vyhovovali kulturním a politickým očekáváním svých velmistrů v Bruselu – změna pravidel, která byla široce považována za specificky zaměřená na Polsko a Maďarsko.

Oba národy se vzepřely evropskému trendu tím, že odmítly přijmout nucené přesídlení migrantů, což je krok, který rozzuřil globální vůdce v srdci Unie.

Žádný z vůdců neposkytl po schůzce konkrétní poznámky k dohodě o financování, ale uvedli, že si přejí zachovat dotace EU v oblasti zemědělství, poté, co Spojené království odchází z Unie, informuje Radio Poland.

Orbán řekl tisku, že peníze poslané do Evropské unie bohatšími státy v rámci bloku nebyly jen vyhozené peníze – že pomohly rozvíjet nové trhy a nakonec byly utraceny na nákup zboží a služeb od bohatších členských států EU. „Vydělávají na nás peníze. Nedávají nám tyto peníze,“ uvedl.

 

(Breitbart/ svobodnenoviny.eu Viktor Orbán a Mateusz Morawiecki Foto: Wiadomosci.onet.pl)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Orbán v Polsku: Západ nikdy nezažil komunismus, takže nemůže porozumět východní Evropě

  • Evropa by měla odsoudit trvalé podněcování válek ze strany USA. Všude, kam Američané naházeli bomby je chaos. Kdyby svět zabránil USA ve válčení, byl by mír a nebyli by uprchlíci. Odpovědnost mají především USA.
    Ani USA nemají právo vraždit politiky jen proto, že odmítají poslušnost.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*