Orbán: „Armády migrantů buší na dveře Evropy“

Orbán: „Armády migrantů buší na dveře Evropy“

Maďarský premiér Viktor Orbán varoval, že jak pandemie koronaviru ustupuje, na dveře Evropy buší „armády migrantů“.

Vůdce národní konzervativní strany v rozhovoru s listem Kossuth Rádió řekl, že svět nyní prochází „věkem epidemií a migrace“ a že posledně jmenované téma nabývá na významu poté, co bylo v roce 2020 a do značné míry i v roce 2021 zastíněno wuhanským koronavirem.

Premiér Orbán varoval, že „armády migrantů buší na dveře Evropy, na dveře, které uzavírají migrační trasy na souši i na moři“ – což je narážka na skutečnost, že nelegální imigrační tlaky se nezvyšují jen podél pozemních hranic Evropské unie, ale i na moři, přičemž migrantské „taxi“ lodě provozované nevládními organizacemi stupňují svou činnost na takzvané Středomořské cestě do Itálie.Také španělské Kanárské ostrovy u pobřeží západní Afriky byly navzdory pandemii zaplaveny tisíci nelegálních migrantů přicházejících po moři.

Těsně za hranicemi Evropské unie také ilegální migranti buší do prakticky otevřených dveří podél námořní hranice se Spojeným královstvím, protože mohou cestovat do bývalého členského státu EU z Francie, aniž by jim v tom francouzské úřady bránily a vůbec jim v tom nebránily nešťastné britské úřady, které nejenže nikdy nevracejí migranty z lodí zpět, ale dokonce jim podle zpráv vycházejí vstříc ve francouzských vodách, aby je pomohly dopravit na britskou půdu.

Maďarsko, přestože se nachází ve vnitrozemí Evropy, má nicméně odpovědnost za části společné vnější hranice EU přes své hranice se Srbskem a Ukrajinou, které nejsou členskými státy EU.

Zejména první z nich je neochotným hostitelem mnoha někdy nebezpečných migrantů, kteří se snaží tlačit na štědré sociální státy západní a severní Evropy, a Maďaři v poslední době zaznamenali značný nárůst pokusů o útěk z této země na své území.

Všichni hlásí, že v roce 2020 bylo na jejich hraničním plotu se Srbskem provedeno asi 10 000 pokusů, ale podle současných trendů se očekává, že celkový počet pro rok 2021 se téměř zečtyřnásobí na 38 000.

I tento počet však značně podceňuje pravděpodobný rozsah evropské otázky nelegální migrace, neboť mnohem více migrantů blok prorazí přes západní nebo střední Středomoří nebo, pokud využije východní a jižní cestu, zastaví se před Maďarskem nebo se ho pokusí obejít, neboť vynucuje ochranu hranic mnohem přísněji než většina členských států – a dokonce mnohem přísněji, než by si EU přála.

Významnější by mohly být i méně ohlašované cesty do EU přes Bělorusko a Rusko. Členský stát EU Litva v posledních týdnech přistihl řadu Iráčanů, kteří vstupovali na jeho území přes první z nich, a obvinil běloruskou vládu, že v rámci „hybridní války“ takový pohyb migrantů usnadňuje.“

Ty toky nelegálních migrantů, kteří cestují do Litvy, nejsou jen náhodné případy. Jsou dobře organizované. Z Bagdádu a Istanbulu se létá do Minsku,“ uvedla litevská ministryně vnitra Agne Bilotaitová.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*