Olympiáda, která by měla být symbolem spravedlnosti, ve skutečnosti není

Olympiáda, která by měla být symbolem spravedlnosti, ve skutečnosti není

IPC oznámila v neděli své rozhodnutí, zakázat účast celého ruského týmu na paralympijských hrách, které se budou konat v září v Riu. V rozhovoru pro Sputnik, Dorian Martinez, francouzský odborník na doping a zakladatel společnosti “SPORT Protect” a webových stránek dopage.com, vyjádřil své obavy ohledně tohoto rozhodnutí.

Mezinárodní olympijský výbor (IPC) má mnohem větší autonomii ve srovnání s Mezinárodním olympijským výborem (MOV), vysvětlil Martinez. „To závisí na jiných právních dokumentech, když mají potvrdit, nebo nepotvrdit rozhodnutí o zákazu země z účasti na olympijských hrách,“ dodal odborník.

„Například, IOC je založena na olympijské stanově, takže může přenést odpovědnost na mezinárodní federace, pokud jde o účast nebo neúčast některých částí delegace na olympijských hrách,“ řekl Martinez portálu Sputnik.

Paralympijský výbor, naopak, může rozhodnout, zda zakázat účast celé delegace na olympijských hrách, podle odborníka. Tato organizace často také hraje roli mezinárodní federace.

Martinez rovněž upozornil, že zákaz celé země z účasti na olympijských hrách nemůže být odůvodněna tím, že několik atletů bylo zapojeno do dopingu.

„Podle mého názoru je to nespravedlivé z hlediska spravedlnosti. Ve skutečnosti, pokud by byli všichni atleti chyceni při dopingu, bylo by to v pořádku, ale to není tento případ. Takže sport, který by měl být symbolem spravedlnosti, ve skutečnosti není. Místo toho, aby byli potrestáni jednotlivci, což je naprosto přijatelné a logické, je potrestána celá země, včetně těch opravdových sportovců, kteří jsou naprosto nevinní. To je to, co není fér,“ uvedl Martinez.

Rusko a paralympijský výbor nyní mají 21 dnů, aby se odvolali proti rozhodnutí u Mezinárodní sportovní arbitráže. Pokud to nepomůže, rozhodnutí bude potvrzeno a ruská delegace se nebude moci zúčastnit paralympijských her.

Podle Martineze, toto rozhodnutí vytváří precedens, pokud jde o důvěryhodnost organizací a publicitu v médiích, kdy většina veřejnost již ničemu nerozumí. „Jak je možné, že se ruská delegace může účastnit olympijských her, ale ta stejná země se nemůže účastnit na paralympiádě, i když jsou tyto dva případy založeny na tomtéž?“

„Ve skutečnosti hovoříme o různých pravidlech a předpisech, ale široká veřejnost nemá k tomu všemu přístup. Tak to alespoň vytváří zmatek a pocit, že tyto velké a mezinárodní organizace jsou amatéři. A to způsobuje značnou škodu,“ došel k závěru expert.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*