Ofenzíva v Mosulu: „Plán USA a Saúdské Arábie na přesun ISIS do Sýrie“

Ofenzíva v Mosulu: „Plán USA a Saúdské Arábie na přesun ISIS do Sýrie“

Mezitím, co kurdské síly Pešmegra a irácká armáda zahájily útok na severní irácké město Mosul, v současné době v rukou teroristů Islámského státu, odborníci předpokládají, že by to mohlo být ještě větší krveprolití, než je boj o Aleppo a také vysvětlují, jaké by to mohlo mít dopady pro Sýrii.

Generální velení sil Pešmegra oznámilo, že kurdské síly Pešmegra a irácká armáda zahájily útok na severní irácké město v rukou teroristů Islámského státu v pondělí asi v 03:00 GMT.

Velení uvedlo, že až 4.000 kurdských bojovníků bylo nasazeno k účasti na operaci v souladu s dohodou mezi iráckým Kurdistánem a vládou Iráku.

Said Mamuzini, představitel Kurdské demokratické strany (KDP), jedna z hlavních kurdských stran v iráckém Kurdistánu, sdělil již dříve rádiu Sputnik, že bude pro teroristy ponechán koridor, aby mohli uprchnout do Sýrie. Ti, kteří budou ustupovat tímto koridorem, nebudou zajati. V současné době je v místě asi 7.000 bojovníků Islámského státu.

Podobný názor sdílí i zpravodajský portál EurAsia Daily, který také tvrdí, že Spojené státy a Saúdská Arábie plánují „transfer“ militantů Islámského státu z Iráku do Sýrie.

Citujíc vojensko-diplomatický zdroj v Moskvě, internetové stránky  EurAsia Daily tvrdí, že irácké vládní síly zajistí bezpečný transfer džihádistů do syrského města Deir ez-Zor.

„Klíčovými hráči operace ve velkém měřítku jsou americká vojenská jednotka na Středním východě a Saúdská zpravodajská služba. Ta hraje zvláštní roli vzhledem k vysokému počtu státních příslušníků největší arabské monarchie bojujících pod černou vlajkou samozvaného chalífátu v iráckých předních liniích,“ uvádí webové stránky.

Portál také konstatuje, že šéf amerického velení (CENTCOM), generál Joseph Votel, již nepřímo potvrdil výše uvedené plány, když řekl, že je „potřeba vyhnout se spěchu a spojit vojenské a politické plány pro osvobození Mosulu.“

„Je snadné odhadnout, co se rozumí pod pojmem „vojensko-politické kombinace,“ stojí na internetových stránkách.

Stránky dále vysvětlují, že příchod čerstvých sil Islámského státu do Deir ez-Zor bude vytvářet další problémy pro syrskou vládu, Rusko a Írán v této oblasti.

Stránky také naznačují, že s cílem vyhnout se ruským náletům, radikálové Islámského státu mohou používat jejich rodinné příslušníky jako lidský štít a později obviní Rusko z „humanitárního barbarství“. Podle takového scénáře, tato operace může být ještě větší krveprolití, než je boj o Aleppo.

„Ve skutečnosti, USA začaly připravovat novou živnou půdu pro odnož Islámského státu z Mosulu v provincii Deir ez-Zor již v polovině září. Americký nálet na syrskou armádu, který byl vysvětlen jako „omyl“ dokonale zapadá do „kombinační“ logiky Pentagonu,“ stojí na internetových stránkách.

Jedním z dalekosáhlých cílů operace Mosul, jak zprávy naznačují, je vystrnadit syrské vládní síly z východu Sýrie a proniknout do provincie Homs. Teroristé se mohou také pokusit se opět zmocnit Palmyry.

„Transfer džihádistů z irácké metropole do syrského Deir ez-Zor může být klíčovým bodem „odpovědi“ pro Rusko ze strany americké administrativy,“ uzavírají webové stránky.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Foto:AP Photo/ Bram Janssen)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Ofenzíva v Mosulu: „Plán USA a Saúdské Arábie na přesun ISIS do Sýrie“

  • USA a CIA vlastně ani žádný plán urovnání války v Sýrii nemají, pouze svrhnout Asada jakýmkoliv způsobem, který z onoho válečného CHAOSU nějak sejde !

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*