Odvolatelnost politiků

Odvolatelnost politiků

Přestože už stále víc lidí pochybuje o tom, že žijeme v demokracii, stále velmi málo lidí tuší, co to skutečná demokracie doopravdy je.

A přitom je to jednoduché – není to systém, ve kterém denně lidé na ulici hlasují o každé blbosti. Je to systém, ve kterém si svoji zemi spravují občané. Systém, ve kterém mohou občané pověřit správou své zástupce, ale ti zůstávají stále jen zástupci skutečných pánů země – občanů.

Když vládnou takto přímo občané, říká se tomu trochu nepřesně přímá demokracie, i když ve skutečnosti to je prostě demokracie – vláda lidu bez přívlastků.

„Přímá demokracie je založená na mnohokrát praxí potvrzeném poznání, že každá moc korumpuje. Držitel moci velice rychle sám sebe přesvědčí, pokud již takovým nebyl od počátku, že je něco více než ostatní a má proto právo tyto méněcenné ostatní používat jako nástroje k vlastnímu prospěchu. Že to je k jejich, našemu neprospěchu, je pak nutným důsledkem. Proto je jedním z mnoha prvků systému přímé demokracie odvolatelnost politiků, a to kdykoliv.“ Tahle slova napsal brněnský filozof Milan Valach.

Demokracie nespočívá v přímé volbě, ale začíná odvolatelností politika. Přímé volby politiků znamenají povětšinou silné osobnosti. A jak víme, moc korumpuje. Zkorumpovaná silná osobnost může být ještě větší zlo než zkorumpovaný nýmand.

Proto musí být ve skutečné demokracii prvořadá odvolatelnost politiků občany. Vždycky se můžeme splést, anebo i dobrý člověk sejde z cesty. Vždy ale musí být pojistka.

Dnes a denně mi lidé připomínají Miloše Zemana – vidíš? Vzešel z přímé volby a představ si, že by sestavoval vlády. Vždyť by to byl samý Šlouf.

A já říkám – ale kdeže – nebyla by viróza ani Šlouf, kdybychom zavedli odvolatelnost politiků. Přímo odvolatelný prezident by se choval buď tak, aby nebyl odvolán, anebo by byl odvolán.

Silný přímo či nepřímo volený politik bez jakékoli pojistky, jakékoli vymahatelné odpovědnosti vůči občanům a zemi do demokracie přece vůbec nepatří. Je to jen zoufalá karikatura naší pseudodemokracie, v níž zatím vládnou politické elity bez ohledu na ty, kdo je zvolili a kdo je živí.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Odvolatelnost politiků

  • Je to k podivu, že program, který prosazuje SPD je proti srsti většině politiků Proč asi ? Zvykli si na to, že za svou práci nejsou zodpovědní a že mají jistou imunitu a nikdo je neodvolá. A do sněmovny chodí jak do holubníku, aniž by se jim krátil plat. Hlavně těch poslanců a senátorů je moc a to jim také hraje do karet, protože na ně není tak vidět. Senát jako odkladiště zasloužilých by se mohl klidně zrušit a v poslanecké sněmovně by jich také mohlo být méně, aby byli viditelní, kdo co prosazuje. Zatím strana Okamury je jediná s jejichž programem se plně ztotožňuji. Strana Realistů zásluhou výborného mluvčího, který maže lidem med okolo huby tím, že zpívá přesně tu píseň co nespokojený lid chce slyšet a k tomu se ještě ač cizinci prohlašují za vlastence. Nevěřím Robejškovi, který určitě kope za globalisty stačí se podívat na jeho historii a styky.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*