Odtajněné dokumenty CIA: USA plánovaly pád syrského režimu po celá desetiletí

Odtajněné dokumenty CIA: USA plánovaly pád syrského režimu po celá desetiletí

Je veřejně známo, že Washington plánoval spiknutí proti Sýrii od dob Eisenhowera.                                             

Ale díky nově odtajněnému dokumentu CIA, nyní si můžeme počíst o těžce redigované strategii Washingtonu pro vytvoření „příznivých podmínek“ v Sýrii.

Již v roce 1980, bylo jasné, že vyprovokování sunnitského povstání poháněného etnickou a náboženskou nesnášenlivostí, byl nejjednodušší způsob, jak svrhnout syrskou vládu.

Jak je uvedeno v dokumentu:

Sunnité tvoří 60 procent syrského důstojnického sboru, ale jsou soustředěni v nižších důstojnických řadách, poddůstojničtí muži jsou převážně sunnitští branci. Věříme, že obnova komunálního násilí mezi alavity a sunnity by mohla inspirovat sunnity v řadách armády, aby se obrátili proti syrskému režimu.  

Konečným cílem? Vytvoření nového „umírněného“ sunnitského režimu, který by sloužil obchodním zájmům USA. (Překvapení!)

Liberální institut vysvětluje:

Zatímco tento dokument je především teoretický průzkum scénáře k oslabení a kolapsu syrského režimu (jeho cílem je analýza a nemusí to být nutně politika), autoři dokumentu přiznávají jeho „záměrně provokativní“ povahu (viz předmluva) a uzavírají se seznamem požadovaných výsledků. Jeden provokativní výsledek popisuje poddajnější „sunnitský režim“, který slouží americkým ekonomickým zájmům:

Podle našeho názoru, zájmům USA nejlépe poslouží sunnitský režim řízený obchodně orientovanými „umírněnými“. Obchodní umírnění uvidí silnou potřebu západní pomoci a investic na výstavbu vlastní syrské ekonomiky, čímž se otevře cesta pro silnější vazby na západní vlády. (Str. 24)     

Samozřejmě je třeba zdůraznit liberální použití slova CIA „umírnění“. A zatímco se geopolitické podmínky výrazně posunuly od roku 1986, skutečnost je taková, že mnoho z tohoto memoranda bylo napsáno v roce 2011.

Kdyby je Rusko a Írán nezastavily, Washingtonu by to možná prošlo!        
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*