ODHALENO: USA nyní školí bojovníky ISIS v provincii Al-Tanf za účelem útoku na syrská ropná pole

ODHALENO: USA nyní školí bojovníky ISIS v provincii Al-Tanf za účelem útoku na syrská ropná pole

Podle zdrojů v syrské armádě bylo několik tisíc militantů Islámského státu, kteří se dříve vzdali poblíž osady al-Baguz na východním břehu řeky Eufrat, transportováno do zóny At-Tanf přes území Iráku a Jordánska v doprovodu USA. Jednalo se většinou o lidi z místních kmenů žijících na území Sýrie a Iráku. Jejich rodiny a příbuzní byli posláni jako rukojmí do tábora Al-Hol v provincii Al-Hasakah.Většina militantů byla poslána do výcvikových táborů, kterých je asi deset na Amerikou okupovaném území. Zástupci skupiny „Majmuat Abu Husam“ s nimi aktivně pracují. Jedná se o „beduínské speciální síly“ vytvořené arabskými zaměstnanci amerických soukromých vojenských společností v Iráku, kteří se později připojili k Islámskému státu.

Výměnou za možnost amnestie a blahobytu pro své příbuzné se od militantů požaduje, aby se zúčastnili operace zaměřené na zřízení kontroly nad územím tzv. Bílé pouště. Primárně se tím míní útok na infrastrukturu těžby a zpracovávání ropy v provincii Homs, konkrétně regiony Jisal, Ash-Shair, Mahrur a Tvenan severně od Palmyry, stejně jako fosfátové doly Khneifis. Tato území spadají pod kontrolu vládních vojsk s podporou ruského letectva od roku 2017 a zůstávají atraktivním cílem pro teroristy ISIS a jejich patrony.

Američané se kromě toho také zajímají o eliminaci vládních pozic podél strategické trasy mezi provincií Dajr az-Zaur a Damaškem. Militantní skupiny Islámského státu, které sem přišly přes zónu At-Tanf, v současné době demonstrují své agresivní chování v Bílé poušti. Během posledních deseti dnů bylo při takových útocích zabito nejméně dvacet syrských vojáků.

Vládní síly podporované ruským letectvem nadále lokalizují a ničí zbytky ozbrojených teroristických gangů v této oblasti. Podle syrského velení bylo jen v březnu v Bílé poušti eliminováno asi 150 militantů, 20 vozidel s kulomety a 15 motocyklistů. Teroristické aktivity v těchto oblastech se však nesnižují. S využitím těžkého terénu, spoustou jeskyní a dalších úkrytů, gangy neustále vítají posily z At-Tanf, vybavují skladiště municí a hromadí síly pro masivní útoky.

Další oblast, na níž se zaměřují USA, je podle syrských autorit zabavit území v centrální Sýrii kurdskými formacemi Syrských demokratických sil (SDF) zřízených s podporou Pentagonu. Po dokončení ozbrojených bojů v oblasti al-Baguz, velitelství SDF a američtí instruktoři odmítli vyslat kurdské a arabské bojovníky pod záminkou, že potřebují další mezník „proti ISIS“. Na okraji města Rakká důstojníci CIA tajně shromáždili vlivné šejky a vyzvali je, aby se účastnili boje proti teroristům na západě od řeky Eufrat výměnou za budoucí příjmy z ložisek nerostných surovin. Kmenovým vůdcům byly slíbeny významné pozice v „konfederovaném demokratickém státě“, který má být vytvořen na obou stranách Eufratu pod záštitou regionálních spojenců USA.

V Bílé poušti zřejmě Pentagon pracuje na plánu, který byl dříve testován ve východní Sýrii: vyhnat vládní síly rukama teroristů, a pak za pomoci kurdských sil vytvořit kontrolu nad územím strategického významu a bohatým na přírodní zdroje. A to vysvětluje, proč Spojené státy tak tvrdohlavě odmítly povolit evakuaci uprchlíků a odstranit tábor Rukban, který se nachází vedle Al-Tanf: Pod touto maskou trénují militanty, aby pokračovali v boji s Asadovou vládou.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Wikipedia)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*