Odhaleno: Mezinárodní olympijský výbor věděl, že jsou ruští sportovci čistí, ale ukryl důkazy o jejich nevině

Odhaleno: Mezinárodní olympijský výbor věděl, že jsou ruští sportovci čistí, ale ukryl důkazy o jejich nevině

Ruští sportovci, kteří byli falešně obviněni z dopingu v Soči v roce 2014, se mohli vyhnout zákazu, který jim ničí kariéru, pokud by Mezinárodní olympijský výbor (MOV) netajil skutečnosti o jejich nevině, informoval právník sportovců v rozhovoru s kanálem RT.

Ruský sport v sobotu vyhrál právní bitvu. Nejvyšší soud ve Švýcarsku odmítl odvolání MOV proti rozsudku Rozhodčího soudu pro sport (CAS) ze dne 1. února 2017 o osvobození 28 týmů Ruska z obvinění z použití dopingu během zimních olympijských her v roce 2014 v Rusku. Olympijští úředníci přijali toto rozhodnutí jako „zklamání“, ale oznámili, že zastaví další pronásledování sportovců.Dobrá jména sportovců by mohla být nyní obnovena, ale všichni byli na dlouhou domu diskvalifikováni a v loňském roce přišli o příležitost účastnit se zimních olympijských her v Pchjongjangu.

Toto drsné opatření bylo zavedeno poté, co Olympijský disciplinární panel obvinil Rusy, že byli součástí státního dopingového programu založeného na tvrzeních bývalého moskevského ředitele antidopingové laboratoře Grigoryho Rodčenkova, který uprchl do USA v roce 2015 a je doma na seznamu hledaných kvůli několika obviněním.

Německá právnická kancelář Wieschemann Lawyers uvedla ve svém sobotním prohlášení, že „neexistují žádné faktické důkazy k podpoře tvrzení Rodčenkova ohledně událostí v Soči“. Kancelář také trvala na tom, že Mezinárodní olympijský výbor „vážně porušil procesní práva sportovců a dokonce odmítl důkazy od obhajoby a soudu.“

„Mohli bychom vyhrát, že v některých velmi důležitých detailech Dr. Rodčenkov lhal v procesu jako svědek,“ řekl kanálu RT Christof Wieschemann, právník ruského lyžaře Alexandra Legkova, kterému se MOV pokoušela vzít jeho zlaté a stříbrné olympijské medaile.“

Wieschemann uvedl, že od ledna 2017 podal na MOV „nejméně pět písemných žádostí“ o důkazy proti svému klientovi, ale nikdy žádné nedostal.

Právník trval na tom, že má „potvrzení“, že olympijští úředníci znovu ověřili vzorky obviněných ruských sportovců koncem roku 2016 a že všechny přišly s „negativními výsledky“.

Právník také uvedl, že řetězec důkazů, které sledují trasu dopingového testu od sportovce až po laboratoř, jsou v rozporu s tvrzením Rodčenka.

Klíčový svědek MOV uvedl, že v noci tajně vyměnil vzorky ruských sportovců. Nicméně, „v řetězci důkazů můžeme velmi jasně vidět, že více než polovina vzorků s poznámkami a škrábanci přišla do laboratoře během dne a byla zpracována ve velmi krátké době – asi za 60 až 90 minut. Takže bylo naprosto nemožné s nimi manipulovat, jak nám tvrdil Dr. Rodčenko,“ poznamenal Weischemann.

MOV si byl moc dobře vědom těchto skutečností, ale veřejně si udržoval velmi odlišný postoj, a to i na loňském slyšení v CAS, uvedl právník.

„Kdyby Světová antidopingová agentura (WADA) a MOV zveřejnili tyto skutečnosti, které měli k dispozici na začátku řízení (proti Rusům), bylo by to zřejmé od prosince 2016, že většina sportovců, kteří jsou na seznamu (Rodčenka), jsou nevinní,“ vysvětlil Wieschemann.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Odhaleno: Mezinárodní olympijský výbor věděl, že jsou ruští sportovci čistí, ale ukryl důkazy o jejich nevině

  • Pan Rodcenko brzy nekde uklouzne na schodech a nebo mu selzou brzdy. Nechtel bych byt v jeho kuzi.Novicok je dalsi varianta.Pojdte si sahnout ,jak je mi dotycneho lito.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*