Od stovek po tisíce: Švédsko se hemží sympatizanty Islámského státu

Od stovek po tisíce: Švédsko se hemží sympatizanty Islámského státu

Počet radikálních islamistů, kteří představují bezpečnostní hrozbu, se ve Švédsku dramaticky zvýšil. Odhady švédské bezpečnostní služby SÄPO vzrostly z několika set na několik tisíc.                         

V roce 2010 bylo ve Švédsku okolo 200 násilných islamistů. Letos se odhaduje, že jich je několik tisíc, což naznačuje nejméně desetinásobný nárůst za pouhých sedm let. Toto číslo zahrnuje teroristické sympatizanty, teroristické náborové pracovníky a ty, kteří je financují. Generální ředitel SÄPO Anders Thornberg se dokonce odvážil poznamenat, že je to „nová obvyklost“, uvedl švédský deník Aftonbladet.

Možné vysvětlení pro takový explozivní nárůst je propaganda Islámského státu, stejně jako probíhající konflikty v Sýrii a Iráku, které sdružily islamistické skupiny jako nikdy předtím. Dříve byly tyto skupiny odděleny,“ vysvětluje Thornberg.

Podle SÄPO, většina těchto lidí žije ve velkých městských oblastech, jako je Stockholm, Göteborg, Malmö a Örebro. Počet tipů zpravodajských informací souvisejících s terorismem, které přijala bezpečnostní služba SÄPO, se za posledních pět let zvýšil třikrát.Nástup extremistického sentimentu a dostupnost „personálu“ pravděpodobně usnadní teroristické útoky. Podle Anderse Thornberga musí nyní SÄPO pracoval rychleji a nepřetržitě, aby teroristům nikdy nedala šanci.

Je však pozoruhodné, že úroveň teroristického ohrožení zůstává stejná jako v roce 2010, která je na bodu tři z pěti, protože jen málo teroristických sympatizantů má schopnost nebo dokonce hodlá provést teroristický útok ve Švédsku, věří SÄPO.

Výzkumník na terorismus Magnus Ranstorp ze švédského Ústavu obrany obvinil z tohoto nárůstu nedostatečnou preventivní práci proti násilnému extremismu, nicméně, tento vývoj označil na nepřekvapivý.

„Když Islámský stát vyhlásil svůj kalifát, bylo to jako vypuštění džina z láhve. Vyvolalo to vlnu podpory sympatií, a salafismus získal základnu, která byla ulehčena sociálními sítěmi,“ řekl Magnus Ranstorp švédskému deníku Svenska Dagbladet.

Podle Ranstorpa, švédská neúspěšná integrace nově příchozích lidí je dalším důvodem pro nárůst teroristických sympatizantů.

„Musíme zlomit segregaci, jinak by to mohlo jít odtud jen jedním směrem – k horšímu,“ řekl Ranstorp.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Fredrik Sandberg/TT)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*