Očekávejte ještě méně svobody internetu v roce 2018

Očekávejte ještě méně svobody internetu v roce 2018

Uživatelé sociálních sítí si stále častěji stěžují, že jejich účty byly uplynulý rok cenzurovány, blokovány nebo pozastaveny. Zpočátku někteří věřili, že incidenty mohou být technické povahy a kvůli přetíženým serverům, které se snaží udržet krok s velkým a rostoucím počtem účtů, ale nakonec se ukázalo, že intervence byla záměrná a byla zaměřena na jednotlivce a skupiny, které se zapojily do politické nebo společenské aktivity považované za spornou.

Na konci loňského roku byla řada ruských účtů na Facebooku a jinde pozastavena kvůli obviněním, že sociální sítě byly používány k šíření takzvaných falešných zpráv, které by mohly podstatně ovlivnit prezidentské volby v USA v roce 2016. I když se ukázalo být nemožné prokázat, že poměrně neškodné ruské úsilí mělo nějaký dopad ve srovnání s obrovskými investicemi do reklamy a propagandy, které se zúčastnily dvě hlavní strany, sociální sítě rychle reagovaly na negativní publicitu.

Nyní se zjistilo, že hlavní poskytovatelé sociálních sítí a internetových služeb se v uplynulém roce tajně setkali s vládami Spojených států a Izraele, aby ze svých stránek odstranili jak obsah, tak uživatele. Spojené státy a Izrael nemají žádné právo diktovat soukromým společnostem, co mají dělat, ale je jasné, že obě vlády dokážou pěkně zatopit poskytovatelům služeb, kteří s tím nebudou souhlasit. Izrael vyhrožoval, že omezí přístup na stránky, jako je Facebook, nebo je úplně zakáže, zatímco americké ministerstvo spravedlnosti může použít teroristickou legislativu, a to i v případě, že je nepravděpodobné, že by musely prosadit dodržování těchto předpisů. Washington nedávno donutil Facebook zrušit účet vůdce Čečenské republiky Ramzana Kadyrova, loajalisty Putina, na kterého Bílý dům nedávno uvalil sankce.Není překvapivé, že Izrael je nejvíce aktivní v dozorování internetu, neboť se snaží neukazovat jakýkoli materiál soucitný s palestinským problémem nebo kritiku vůči izraelskému zacházení s Araby. Jeho bezpečnostní služby prohledávají obsah, který se objeví, a musí poskytovatele služeb požádat o jeho odstranění nebo zablokování materiálu na základě diskutabilního tvrzení, že to představuje „podněcování“ k násilí. Facebook údajně spolupracuje 95% času na odstranění materiálu nebo zrušení účtů. Palestinské skupiny, které využívají sociální sítě na internetu ke komunikaci, byly obzvláště postižené a deset vedoucích administrátorských účtů bylo v roce 2017 zrušeno. Izraelské účty včetně materiálu vyhrožujícím zabitím Arabů nejsou cenzurovány.

Společnosti Microsoft, Google, YouTube, Twitter a Facebook jsou všechny pod tlakem, aby spolupracovaly s pro-izraelskými soukromými skupinami ve Spojených státech, a to včetně mocné Ligy proti hanobení (Anti-Defamation League (ADL). ADL se snaží „navrhnout nová řešení k zastavení „kybernetické nenávisti“ tím, že blokuje „nenávistné projevy“, které zahrnují jakoukoli kritiku Izraele, která by mohla být dokonce nepochopitelně považována za antisemitismus. Rozšíření omezení proti tomu, co je definováno jako „nenávistný projev“, bude bezpochyby běžné v sociálních sítích a obecněji na celém internetu v roce 2018.

Internet, který je všeobecně považován za dálnici, kde si všichni mohli svobodně komunikovat a sdílet své myšlenky, je ve skutečnosti placená cesta, kterou stále častěji řídí skupina velkých korporací, které, když jednají společně, ovládají to, co je vidět a co vidět není. Vyhledavače jsou již nastaveny tak, aby upřednostňovaly informace od placených „sponzorů“, kteří se vyskytují prominentně, ale často nemají nic společného s tím, co je nejrelevantnější. A úloha vlezlých vlád při diktování Facebooku  a dalším stránkám, co bude slyšet a co bude umlčeno, by měla být znepokojující, neboť to znamená, že informace, které by prospěly veřejnosti, nebudou nikdy vidět, zvláště pokud je to nepříjemné pro mocné zájmy. A když hovoříme o mocných zájmech, skupiny, jako ADL s partyzánskými programy, budou nepochybně schopny diktovat normy chování poskytovatelům služeb, což povede k ještě větší ztrátě obsahu a relevance pro ty, kteří hledají informace.

Když zvážíme všechny tyto věci, rok 2018 bude drsný pro ty, kteří se snaží udržet internet jako zdroj informací relativně zdarma. Vlády a zájmové skupiny vnímají hrozbu, kterou představuje svoboda, a proto na ni reagují. Oni udělají vše pro to, aby vše dostali pod kontrolu.        

 

(Strategic-culture/ svobodnenoviny.eu)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*