OBCE potvrdila: Žádná výzbroj ani lidé nesoucí zbraně nepřekročili rusko-ukrajinskou hranici

OBCE potvrdila: Žádná výzbroj ani lidé nesoucí zbraně nepřekročili rusko-ukrajinskou hranici

Šéf evropské monitorovací mise potvrdil, že žádná výzbroj ani lidé nesoucí zbraně nepřekročili rusko-ukrajinskou hranici v průběhu téměř rok dlouhého pozorování.

Paul Picard, šéf Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) učinil tyto poznámky na tiskové konferenci v ruském jižním městě Rostov na Donu.

„Neviděli jsme žádnou vojenskou techniku překračující kontrolní stanoviště Doněcka nebo Gukova,“ uvedl Picard a dodal, že pozorovatelé OBSE také „nikdy neviděli osoby, překračující hranici se zbraněmi. Pohraniční stráž a celníci to přísně hlídají.“

Členové Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v obci Shyrokyne, Doněcké oblasti 4. července 2015 Foto: AFP
Členové Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v obci Shyrokyne, Doněcké oblasti 4. července 2015 Foto: AFP

Nicméně, neozbrojení lidé, někteří z nich říkají, že jsou dobrovolníci, překračují hranice v obou směrech na denní bázi, poznamenal Picard. Podle šéfa OBSE, někteří z těchto mužů měli různé typy odznaků, včetně odznaků samozvaných republik Doněck a Luhansk.

Picard také poukázal na to, že asi 2,9 miliónů lidí překročilo rusko-ukrajinskou hranici během roku pozorování.

„Od 1. září do 4. srpna jsme pozorovali přechod 21.309 těchto typů lidí, kteří přešli hranice, to je 63 osob za den, nebo 441 za týden, z nichž 94 procent překračují doněcký kontrolní bod,“ uvedl šéf OBSE a dodal, „vlna pokračuje, ale je jich stále méně.“

Jeho poznámky přišly v důsledku obvinění ze strany Západu, že Kreml se vměšuje do vnitřních záležitostí Ukrajiny a kryje pro-ruské síly ve východních oblastech Ukrajiny v Doněcku a Luhansku, kde proti místním občanům Kyjev zahájil vojenskou operaci v dubnu 2014.

Ukrajinská krize začala, když proevropské síly, včetně západem podporovaných radikálních nacionalistů, svrhli ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, poté, co odmítl podepsat asociační dohodu o přidružení s EU.

Poslední kolo rozhovorů pod dohledem Evropské unie, se má uskutečnit v běloruském hlavním městě Minsk, kde budou zástupci Ukrajiny, Ruska a proruských sil jednat o implementaci Minské dohody uzavřené v únoru.

Tato nestabilní dohoda nicméně nedokázala úplně ukončit smrtící násilí v převážně rusky mluvících oblastech východní Ukrajiny, kde se obě stany obviňují z porušování dohody o příměří.

Podle údajů OSN, bylo v konfliktu zabito již asi 7.000 lidí.

 

 

PressTV/ svobodnenoviny.eu
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*