Obamova administrativa přecenila politické důsledky arabského jara

Obamova administrativa přecenila politické důsledky arabského jara

Odcházející administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy přecenila důsledek arabského jara, s očekáváním, že demokracie zapustí kořeny v regionu, uvedl ředitel CIA John Brennan.                

Brennan dodal, že i když lidé v regionu chtěli individuální svobodu, „koncept demokracie je něco, co opravdu není zakořeněno u mnoha lidí, v kulturách v zemích tam venku.“

„Myslím, že zde byly velmi, velmi nerealistické očekávání ze strany Washingtonu, včetně některých částí administrativy, že arabské jaro vytlačí tyto autoritářské režimy a že bude demokracie vzkvétat, protože to je to, co lidé chtějí,“ uvedl ředitel CIA v pořadu pro CNN.

Brennan také poznamenal, že i když rozhodnutí o stažení amerických vojsk z Iráku v roce 2011 pravděpodobně nebylo příčinou sektářského násilí v zemi, pravděpodobně to byl „prospěšný faktor“ ke vzniku a posílení Islámského státu, zakázaného v Rusku, Spojených státech a dalších zemích.

Vlna povstání arabského jara se rozšířila z Tuniska do Egypta, Bahrajnu, Libye, a jinde po celém Středním východě v roce 2011. Pád řady autoritativních režimů vedl ke zvýšené nestabilitě v regionu.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Ředitel CIA John Brennan Foto: AP/Charles Dharapak)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*