Obama vyzval Írán, aby zmrazil svůj jaderný program na deset let

Obama vyzval Írán, aby zmrazil svůj jaderný program na deset let

Írán by měl prokazatelně zastavit svůj jaderný program na nejméně deset let, řekl americký prezident Barack Obama v rozhovoru pro agenturu Reuters.

„V případě, že bude Írán skutečně ochoten souhlasit s tím, že zamrazí svůj jaderný program v bodě, kde se momentálně nachází a vrátí zpět prvky, které momentálně existují, a pokud bude existovat způsob, jak budou Spojené státy moci ověřit, že Írán nepodniká v této oblastí žádné další kroky, tak budeme mít jistotu, že Írán nemá jadernou zbraň,“ prohlásil v pondělí prezident Obama.

Obama vysvětlil, že Bílý dům pochybuje, že Íránci budou řídit namáhavým inspekčním režimem, který byl zaveden, a že bude Teherán akceptovat nízké úrovně, které budou povolené k obohacování uranu.

iransky nuklearni reaktor

Pokud bude Írán souhlasit se zastavením svého jaderného programu, podle Obamy, tak se to pravděpodobně ukáže jako mnohem úspěšnější řešení proti íránským jaderným ambicím, než vojenský úder proti Teheránu, který chce Izrael.

Prezident také řekl, že napětí mezi USA a izraelským premiérem Benjaminem Natanjahuem bylo rozptýleno. Netanjahu prohlásil v jeho projevu před americkým Kongresem, že oponování íránské dohody by neměl být „trvale destruktivní“ pro americko-izraelské vztahy.

Obama zdůraznil, že Spojené státy a Izrael mají podobné cíle v rámci zajištění, že Írán nezíská jadernou zbraň, ale připustil, že existují značné rozdíly v tom, jak dosáhnout tohoto cíle.

Rada bezpečnosti OSN a řada zemí již v minulosti uvalily na Írán několik kol sankcí za jeho údajný vývoj jaderných zbraní, i když Írán opakovaně tvrdí, že jeho program k obohacování uranu je pouze pro mírové účely.

Poslední termín pro jednání mezi skupinou P5+1 a Íránem, kde by měla být podepsána dohoda zajišťující, že Teherán nebude vyvíjet jaderné zbraně, byl stanoven na červenec 2015.

 

Sputnik/ Tomas Daleko

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*