Obama ustoupil jen dočasně

Obama ustoupil jen dočasně

583

Americký prezident Barack Obama se rozhodl dát při řešení syrského konfliktu šanci diplomacii, zároveň se ale nevzdává vojenského tlaku na syrský režim, který stále účelově obviňuje z použití chemických zbraní. Obama požádal americký Kongres, aby odložil hlasování o vojenském zásahu v Sýrii, a ve svém projevu v noci na středu SELČ uvedl, že Spojené státy budou údajně spolupracovat s dalšími zeměmi při hledání diplomatického východiska z krize.

Vyjednávání se nyní točí kolem servilního francouzského návrhu rezoluce OSN, která požaduje, aby Damašek do 15 dní přiznal, kolik vlastní chemických zbraní, a aby je okamžitě přestal používat. Rusko, které jako první s plánem kontroly syrských chemických zbraní přišlo, ale odmítá požadavek USA a Francie na závaznou rezoluci, která by umožňovala vojenskou intervenci v případě, že Sýrie neuposlechne.

Moskvě se totiž správně nelíbí, že návrh rezoluce připisuje režimu syrského prezidenta Bašára Asada odpovědnost za chemický útok, při němž 21. srpna nedaleko Damašku zahynulo podle Spojených států přes 1400 lidí (neověřený údaj). Rusko, které má v Radě bezpečnosti právo veta, poukazuje na to, že odpovědnost syrských vládních sil za masakr nebyla dosud prokázána.

Podle nejnovější zprávy OSN páchají v Sýrii válečné zločiny vládní i protivládní síly. Bašárovi vojáci prý v uplynulých měsících masakrovali civilisty, bombardovali nemocnice a dopouštěli se dalších zločinů ve snaze znovu dobýt území, píše se ve zprávě za období od 15. května do 15. července. Povstalci mají na svědomí mj. popravy, braní rukojmích a ostřelování civilních čtvrtí, konstatuje se v dokumentu, který byl včera zveřejněn v Ženevě.

Obama ve zmiňovaném projevu k národu prohlásil, že Spojené státy chtějí dát při řešení syrského konfliktu čas diplomacii, ale nevzdávají se možnosti vojenského úderu na Damašek, pokud diplomacie selže. Šéf Bílého domu už se v posledních dnech v médiích tak usilovně nesnaží přesvědčit o nutnosti vojenského zásahu proti Sýrii americkou veřejnost, která je z velké části proti intervenci. Podle průzkumu Reuters/Ipsos, provedeného v úterý před prezidentovým projevem, si totiž celých 62 % Američanů myslí, že by armáda v Sýrii zasahovat neměla; pro bylo jen 18 % dotázaných. A to už jsou čísla, která nemohou nechat chladným ani Obamu a za jeho vládou stojící vojenskoprůmyslový komplex.

Obama stále účelově fabuluje, že situaci v syrské občanské válce změnil chemický útok u Damašku, který prý znamená ohrožení bezpečnosti i pro Spojené státy. Zato, když chemické zbraně zneužívali ve Vietnamu sami Američané, Washington to určitě podle této logiky neohrožovalo…

Odebrat Obamovi mírového Nobela

Však také Zjuganovova KPRF zahajuje kampaň za to, aby prezidentu USA byla odňata Nobelova cena míru. Na tiskové konferenci v Moskvě to oznámil místopředseda Státní dumy a zástupce šéfa strany Ivan Melnikov. »Je absurdní, že USA hovoří o tom, že situace v Sýrii ohrožuje jejich národní bezpečnost. Opak je pravdou. USA jsou vážnou hrozbou pro svět. Je správné a nutné, aby Baracku Obamovi byl odňat titul, který mu nepatří, který si nezaslouží,« prohlásil ruský komunista podle serveru kprf.ru. Zprávu převzal i Hlas Ruska.

Ostatně i první reakce na televizní projev Baracka Obamy naznačují, že se americkému prezidentovi nepodařilo rozptýlit pochybnosti kongresmanů ohledně dlouhodobě stále plánovaného vojenského zásahu Spojených států v Sýrii. Komentátoři Obamův projev převážně kritizují s tím, že byl bez vášně a nepřinesl nic nového. I republikánský poslanec Trey Radel podle listu The Wall Street Journal uvedl, že ho Obamova řeč nepřesvědčila o správnosti vojenského úderu proti Sýrii. Zvláště když není jasné, o jaký útok by šlo: »Jde o plácnutí přes ruku, nebo skutečné bombardování?« táže se.

Demokratický senátor Joe Manchin, který nesouhlasí s rezolucí povolující užití vojenské síly v Sýrii, si také i po Obamově projevu stojí za svým názorem. »Pokud by vojenská síla a peníze mohly změnit vývoj událostí v této části světa, pak bychom je už použili,« prohlásil Manchin, jehož prý povzbudilo, že prezident slíbil dát šanci diplomatickému řešení syrského konfliktu.

Redaktor zpravodajského serveru BBC News Mark Mardell uvedl, že vývoj událostí v posledních dnech, kdy do hry vstoupil ruský návrh ohledně kontroly nad chemickými zbraněmi syrské vlády, ale výrazně ubral Obamovu projevu na významu. Ruský návrh, který Sýrie oficiálně přijala, Washington považuje za možný průlom, na jeho realizaci ale hledí poměrně skepticky. Dnes se má americký ministr zahraničí John Kerry sejít k dalšímu jednání se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem.

Moskva mezitím už předala Spojeným státům svůj plán na zajištění mezinárodní kontroly nad syrským chemickým arzenálem. Oznámila to včera agentura Interfax s odvoláním na ruské diplomatické zdroje. Ruský prezident Vladimir Putin každopádně poznamenal, že ruský plán bude fungovat jen tehdy, pokud USA odmítnou nasazení síly proti Damašku.

Syrské vítězství

Syrský ministr pro národní usmíření Alí Hajdar včera prohlásil, že rozhodnutí jeho země přistoupit na návrh vzdát se chemických zbraní, není rozhodně výraz slabosti nebo strachu. Může si to prý dovolit, protože nastal nový druh strategické rovnováhy. Hajdar přitom hovořil o vztahu Sýrie k Izraeli.

Chemické zbraně označil za jadernou zbraň chudých. Sýrie si je prý opatřila, aby získala vojenskou rovnováhu vůči Izraeli – »nepříteli, s nímž bojuje přes 60 let«. Hajdar rovněž řekl, že ruský návrh je třeba dopracovat. Sýrie je podle něj ochotna připojit se k mezinárodní konvenci o zákazu chemických zbraní, avšak nikoli v případě, že k tomu bude nucena. »Sýrie nepřistoupí na nic, co jí bude vnuceno. Všechny kroky, které někdo označuje za ústupky, jsou ve skutečnosti syrským vítězstvím,« řekl.

K dotazu na to, jak by mohly být chemické zbraně převáženy v době, kdy v Sýrii pokračuje občanská válka, sdělil: »Nehovořilo se o převozu ani předání kontroly. Mluvilo se o tom, že tyto zbraně budou zpřístupněny mezinárodní kontrole.«

Roman JANOUCH, čtk

zdroj : http://www.halonoviny.cz

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*