Obama posiluje svaly: Nařídil Navy SEALs zabavit ropný tanker

Obama posiluje svaly: Nařídil Navy SEALs zabavit ropný tanker

Prezident Obama se poté, co Krym odhlasoval referendum o vyhlášení nezávislosti od Ukrajiny, rozhodl pro malé posilování svalů. Když byly sčítány poslední hlasy, Obama povolil týmu Navy SEAL vstoupit na palubu ropného tankeru Morning Glory, vlastněným Egypťany a dříve Severokorejci, který se usadil 18 mil jihozápadně od Kypru. Zabavení lodi nastalo asi 16.března o půlnoci kyperského času.

Pentagon tvrdil, že libyjská a kyperská vláda požádala USA o jeho zabavení.

SEALS jsou přiděleni Americkému Evropskému velitelství pro zvláštní operace a na palubu lodi Morning Glory byli přepraveni helikoptérou z lodi USS Roosvelt.

Loď měla naposled proplouvat západním směrem s americkou námořní eskortou do libyjského přístavu. Na palubě lodi byli námořníci z USS Stout.

Severní Korea zrušila před zabavením registraci lodě. Začátkem března milice zastupující islamistické úřady, které ohlásily východní Libyi za autonomní region, získaly na tankerem s 200 tisíci barely ropy v terminálu Es Sider v Ras Lanuf kontrolu a začaly vyjednávat o prodeji na černém trhu se třemi možnými kupci z kyperského Larnacu, dvěma Izraelci a občanem Senegalu. Když je kyperské úřady nakrátko zatkly a následně propustily, odletěli do Tel Avivu.

Morning Glory je vlastněna společností Golden East Logistics Company z egyptské Alexandrie.

Po ovládnutí tankeru libyjský parlament vyhodil premiéra Aliho zeidana. Libyjské lodě tanker pronásledovaly a začaly na něj střílet, plavidlo údajně poškodily, a tak mohla nastat enviromentální katastrofa. Lídr místních rebelů Ibrahim Jathran se objevil v televizi na palubě tankeru a hrdě prohlašoval, že jej jeho jednotky ovládají. Jathran řekl, že plavidlo bylo ve jménu „Politbyra Cyernacy.“

Pentagon vydal následující prohlášení společně s pravopisnou chybou ve slově Kypr:

„Operace, schválená prezidentem Obamou a provedená krátce po 10:00 EDT 16.března v mezinárodních vodách jihovýchodně od Kypru (pozn.: v originále je namísto slova „Cyprus“ slovo ˜„Cypress“), byla provedena týmem amerických SEALS přidělených k Americkému Evropskému velitelství pro zvláštní operace. 


Tým se nalodil a operoval z bitevníku USS Rossevelt. USS Roosevelt poskytl podporu helikoptéry a sloužil jako velící a podpůrná platforma pro další členy jednotky přidělené k misi.

Morning Glory bude na cestě do přístavu v Libyi brzy s týmem námořníků z USS Stout na palubě. Námořníci budou dohlížet na převoz.“

Obamovo využití SEALS jako agentů pro prevenci ztráty ropné společnosti vlastněné cizím státem, v tomto případě National Oil Company libyjské vlády, zastupuje ostrý přechod od tradiční role SEALS, což je ochrana a záchrana amerických občanů a obrana amerických strategických zájmů.

Ropa na rafinérii Es Sider je produkována Libyan National Oil Company ve spolupráci se třemi americkými společnostmi: Hess Corp., ConocoPhillips a Marathon Oil. 

Politická podstata operace byla zdůrazněna ve tweetu americké velvyslankyně v Libyi Deborah K. Jonesové se slovy „Ano, můžeme,“ což byl jeden ze sloganů Obamy v roce 2008. Jonesová vystudovala Univerzitu Brigham Young a Americkou Námořní válečnou školu.

Využitím SEALS na ropná práva ve východní Libyi hrozí namočení USA do další občanské války. Operace Navy SEALS také dělá z Amerického Námořnictva jen agenty prevence ztráty pro libyjskou ropnou společnost. Vysláním SEALS na zajištění zahraničního tankeru s pašovanou ropou se rovná vysláním týmu SWAT Newyorkskou policií na zajištění zlodějů v obchodě.

 

zdroj : wertyzreport.com

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*