Obama: „Necháme-li Američany soudit Saúdy za 11. září, cizinci budou nonstop žalovat USA“

Obama: „Necháme-li Američany soudit Saúdy za 11. září, cizinci budou nonstop žalovat USA“

Americký prezident Barack Obama uvedl, že utajované stránky zprávy Komise o 11. září, které „nekompromitují významné národní bezpečností zájmy“ mohou být „snad“ brzy zveřejněny, ale argumentoval proti případným právním krokům proti saúdskoarabským občanům.                  

Obama, který v úterý letěl do Saúdské Arábie, diskutoval v rozhovoru s Charlie Rose o svém vztahu se saúdskoarabským režimem a kontroverzní klasifikované 28 stránkové zprávě, která údajně obsahuje důkazy o napojení saúdských úředníků na teroristy z 11. září nebo Al-Kájdu.

Celý rozhovor odvysílal v úterý v noci kanál PBS poté, co na rozhovor upozornila CBS News.

Bývalý americký senátor Bob Graham, který měl možnost nahlédnout do klasifikovaných dokumentů jako předseda Výboru pro zpravodajskou činnost, již řekl v programu CBS „60 minut“, že je přesvědčen, že saúdská vláda pomáhala únoscům z 11. září.

Když se jej Rose zeptal, jestli tyto stránky četl, Obama odpověděl, že „má tušení, co se tam nachází.“

I když připustil, že již dávno americká rozvědka vyhodnocuje údaje obsažené v utajených stránkách, Obama uvedl, že „existuje celá řada věcí, které je třeba ověřit“

Obama naznačil, že „snad se tento proces uzavře velice brzy.“

„Ale to byl proces, který obvykle řešíme prostřednictvím zpravodajské komunity a Jim Clapper, náš zpravodajský ředitel zprávu prochází, aby se ujistil, že bez ohledu na to, co zpráva obsahuje, tak její uvolnění neohrozí některé významné národní bezpečnostní zájmy Spojených států a chápu to tak, že se chystá tento proces dokončit,“ uvedl Obama.

Rose se rovněž ptal na legislativu, která v lednu prošla Senátním justičním výborem a umožnila by příbuzným obětí z 11. září žalovat Saúdy, ale musí být ještě odhlasována.

Obama uvedl, že nepodporuje tento návrh zákona, vzhledem k možnosti zahraničních občanů- pravděpodobně obětí amerických válek a útoků za pomocí dronů- žalovat americkou vládu.

„Pokud otevřeme možnost, že jednotlivci ve Spojených státech budou moci běžně spustit žalobu na jiné vlády, pak také otevřeme možnost, že by Spojené státy mohly být průběžně žalovány jednotlivci z cizích zemí,“ uvedl Obama.

Saúdové údajně hrozí, že prodají americká aktiva v hodnotě 750 miliard dolarů, pokud zákon projde Kongresem.

(RT/ Americký prezident Baracka Obama  Foto: AP)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*