Obama: Izrael bude zasažena raketami, pokud USA zaútočí Írán

Obama: Izrael bude zasažena raketami, pokud USA zaútočí Írán

Americký prezident Barack Obama údajně varoval americké židovské lídry, že Tel Aviv může čelit raketovým útokům v případě amerického vojenského útoku na Írán a naléhal, aby nesabotovali jadernou dohodu s Íránem.

„Izrael by nesl tíhu amerického vojenského úderu“ proti Íránu, řekl Obama vůdcům hlavních židovských organizací v USA, kteří byli v úterý přítomni na schůzce v Bílém domě.

Setkání bylo součástí úsilí Obamovy administrativy získat podporu pro dohodu mezi Íránem a skupinou P5+1- Spojenými státy, Británií, Francií, Čínou, Ruskem a Německem.

Předseda Národní židovské demokratické rady, Greg Rosenbaum, který byl jedním z 20 lídrů, kteří se setkali s Obamou, v izraelském rozhlase ve středu uvedl, že americký prezident je varoval, že rakety pravděpodobně dopadnou na Tel Aviv, pokud bude zablokována jaderná dohoda s Íránem.

Americký prezident Baracka Obama  Foto: AP
Americký prezident Baracka Obama Foto: AP

„Obama uvedl, že vojenská akce ze strany Spojených států proti íránským jaderným zařízením nepřiměje Írán rozhodnout se k plnohodnotné válce se Spojenými státy,“ citoval Rosenbaum Obamovo tvrzení na schůzce.

Navzdory kritice, prezident Obama opakovaně trval na tom, že diplomacie bude fungovat lépe než vojenská akce, pokud jde o íránský jaderný program.

Nicméně, izraelský premiér Benjamin Netanjahu zásadně dohodu ze 14. července odmítl.

V úterý se Netanjahu snažil přesvědčit vůdce židovské komunity, že jaderná dohoda „dláždí íránskou cestu k bombě.“

„Je čas povstat a být vnímavý. Oponujte této nebezpečné dohodě,“ řekl Netanjahu v webcastu organizovaném židovskými skupinami v Severní Americe.

„Nemám nic proti tomuto řešení, protože chci válku. Jsem proti tomuto řešení, protože chci, aby se válce zabránilo. A tato dohoda válku přinese. Bude do jiskra v závodu v jaderném zbrojení v regionu a nakrmí íránský terorismus a agresi,“ dodal izraelský premiér.

Rosenbaum dále uvedl, že židovská komunita je téměř na pokraji „bratrovraždy“ kvůli této záležitosti.

„Žádná politika neohrozila rozdělení americké židovské komunity, tak, jako to učinila íránská dohoda,“ uvedl.

Výbor American Israel Public Affairs Committee, největší izraelská lobby skupina v USA, nasazuje stovky lobbistů na Capitol Hill, aby se pokusili přesvědčit zákonodárce, aby hlasovali proti dohodě. Kongres bude o dohodě hlasovat v září.

 

 

PressTV/ svobodnenoviny.eu

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Obama: Izrael bude zasažena raketami, pokud USA zaútočí Írán

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*