Obama: Internet je „největší hrozbou pro naši demokracii“

Obama: Internet je „největší hrozbou pro naši demokracii“

Velké technologické společnosti musí zesílit svou autoritářskou cenzuru a hlídat myšlenky, jinak naše demokracie nebude „fungovat“, tvrdí bývalý prezident Barack Hussein Obama.

Poslední (Obamova) kritika přichází v novém rozhovoru mezi Obamou a redaktorem časopisu Atlantic Jeffreym Goldbergem, a než půjdeme dál, měli bychom ji zasadit do plného kontextu: Obama diskutoval o mediálním prostředí ovládaném nejen Facebookem, ale i Fox News, které Američanům umožňuje zvolit si vlastní zkreslenou realitu. Což podle něj znamená, že už nemáme společný soubor faktů.[…] Obama: Teď máte situaci, kdy velké části země upřímně věří, že Demokratická strana je zástěrka pro pedofilní kruh…Mluvil jsem s dobrovolníkem, který chodil ve Filadelfii od dveří ke dveřím v nízkopříjmových afroamerických komunitách a dostával otázky ohledně konspiračních teorií QAnona.

Goldberg: Je tato nová zlovolná informační architektura odkláněním morálního oblouku od spravedlnosti?

Obama: Myslím, že je to největší hrozba pro naši demokracii.

Později v rozhovoru Obama dává zcela jasně najevo, že velká část jeho obav se týká konkrétně internetu – který také zcela jasně „nezmizí“ – a velkých platforem, které třídí a distribuují většinu internetu pro většinu lidí:

Obama: Technologické společnosti nepovažuji za zcela zodpovědné, protože to předchází sociálním médiím. Už to tam bylo. Ale sociální média to nažhavila. Většinu těch lidí znám. Mluvil jsem s nimi o tom. To, do jaké míry tyto společnosti trvají na tom, že jsou více jako telefonní společnost než jako The Atlantic, si nemyslím, že je obhajitelné. Dělají redakční rozhodnutí, ať už je zakopali do algoritmů nebo ne. První dodatek nevyžaduje, aby soukromé společnosti poskytovaly platformu pro jakýkoli názor, který existuje. Nakonec budeme muset najít kombinaci vládních regulací a firemních postupů, které to budou řešit, protože se to bude zhoršovat. Pokud dokážete páchat šílené lži a konspirační teorie jen pomocí textů, představte si, co dokážete, aby to vypadalo, že vy nebo já něco říkáme na videu. Už jsme tomu docela blízko…

Goldberg: To je ta slavná strategie Steva Bannona: zaplavit zónu  hov…..

Obama: Nemáme-li schopnost rozlišit, co je pravda, od toho, co je lež, pak podle definice trh idejí nefunguje. A podle definice naše demokracie nefunguje. Dostáváme se do epistemologické krize.

Nedokážou-li globalistické sdělovací prostředky ovládat veškeré lidské informace a rozhodovat, co je či není „pravda“ či „fakt“, demokracie nefunguje.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Obama: Internet je „největší hrozbou pro naši demokracii“

  • Paradoxem je, že se právě demokraté bojí toho, aby lidé svobodně sdělovali pravdu na internetu. Americké pojetí demokracie nemá s významem slova nic společného. Vláda lidu znamená jen vláda komu, nikoliv koho.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*