Obama a americká tajná válka v Laosu!

Obama a americká tajná válka v Laosu!

Barack Obama zavítal v pondělí večer do laoského hlavního města Vientiane, čímž se stal prvním americkým prezidentem, který se vrátil na scénu po jednom z nejkrvavějších trestných činů amerického imperialismu, i když jeho administrativa připravuje novou válku v mnohem větším měřítku.

Obama se zúčastní Východoasijského summitu, kde budou dominovat rozhovory o rostoucím napětí Číny kvůli Jihočínského moře v návaznosti na rozhodnutí Stálého rozhodčího soudu, který se přiklonil ve prospěch Amerikou podpořeného filipínského útoku proti čínským územním nárokům.

V zaznamenaném rozhovoru pro CNN odvysílaném v neděli, Obama naznačil jeho úmysl, předat otevřenou zprávu čínskému prezidentovi Xi Jinpingovi, aby se řídil rozhodnutím soudu. „Když vidíme jejich porušování mezinárodních pravidel a norem, jak vidíme v některých případech v Jihočínském moři, nebo jejich chování, pokud jde o hospodářskou politiku, jsme velmi pevní,“ uvedl Obama a varoval: „Naznačujeme jim, že to bude mít následky.“

Jaké pokrytectví! Stejně jako u každého jiného mezinárodního pravidla a normy, USA trvají na tom, aby ostatní dodržovali rozhodnutí v rámci Úmluvy OSN o mořském právu (UNCLOS), které ani neratifikovali. V průběhu jeho dvou funkčních období, Obama změnil dlouhotrvající regionální spory v Jihočínském moři na nebezpečné mezinárodní vzplanutí, z kterého hrozí vypuknutí války.

Obama rutinně prohlašuje, že Čína musí dodržovat „mezinárodní pravidla“ – což je, řád po druhé světové válce, který zakotvil americkou globální nadvládu a pravomoc Washingtonu psát pravidla pro ostatní. Obama se také může pochlubit, že to byla americká vojenská síla v Asii a Tichomoří, která zajišťovala „mír“ a zaručila masivní ekonomickou expanzi v tomto regionu za posledních 40 let.

Americká dominance v Asii, nicméně, byla založena na sérii trestných neo-kolonálních válek, a to zejména v Koreji a Indočíně, které stály životy miliónů lidí, stejně jako nespočet diplomatických intrik a CIA podporované převraty. Nejkrvavější převrat, v Indonésii v letech 1965-66 se týkal zabití nejméně půl miliónů dělníků, rolníků a členů Komunistické strany Indonésie (PKI).

Tajná válka CIA v Laosu patří mezi americký imperialismus a nejhorší válečné zločiny. V letech 1964 a 1973, USA uspořádaly 580.000 misí a shodily více než dva milióny tun bomb na zemi menší velikosti Nového Zélandu. To se rovná jednomu letadlu plného bomb každých osm minut, 24 hodin denně, tedy zhruba jedna tuna výbušnin pro každého muže, ženu a dítě v Laosu v té době. Laos zůstává nejvíce bombardovanou zemí na jednoho obyvatele v historii.

USA převzaly od Francouzů tyto země, ve snaze potlačit anti-koloniální pohyb po celé Indočíně-Vietnamu a Kambodži, stejně jako v Laosu- který byl ovládán stalinistickými stranami a podporován Sovětským svazem a Čínou. CIA použila každý špinavý trik, aby pozvedla vládu Royal Laoa a roztrhala severovietnamské vojáky a zásoby, které se neměly dostat po tzv. Ho Chi Minh cestě v Laosu a Kambodži do Jižního Vietnamu.

CIA byla centrálně zapojena, protože válka neměla souhlas Kongresu a byla udržována pod rouškou tajemství podle amerického politického a mediálního establishmentu. Vzhledem k tomu, že se rozpadla laoská armáda, operativci CIA najali, ozbrojili a vyškolili proti-komunistické partyzánské síly (asi 30.000 z řad horských kmenů, převážně Hmongů). Ty byly posíleny tajnou armádou žoldáků z Thajska a Amerikou vycvičených vojáků z jižního Vietnamu, Taiwanu, Jižní Koreje a Filipín.

Asi 350.000 mužů, žen a dětí bylo zabito při krveprolití, a desetina populace země byla přesídlena v důsledku bojů. Spojenci CIA z řad Hmongů ztratili tak mnoho bojovníků, že se obrátili k násilnému verbování dětských vojáků i ve věku 8 let. K financování války, Hmongové za pomocí CIA pěstovali a prodávali opium, pomohli rozpoutat globální epidemii heroinu. Společnost CIA, Air Amerika, vozila drogy do vnitrozemí Laosu.

Tajná válka devastovala zemi. Podle jednoho svědka, „vesnice po vesnici byly srovnány se zemí, bezpočet lidí bylo zaživa upáleno silnými výbušninami, nebo napalmem a bílým fosforem.“ Obrovské množství nevybuchlé munice, pokryly téměř třetinu země a zmrzačily nejméně 20.000 lidí od konce války. Více než 12.000 přeživších potřebuje lékařskou péči a rehabilitace.

Almužna z USA- 118 miliónů dolarů- byla poskytnuta za účelem vypořádání se s nevybuchlými bombami. Odhaduje se, že 1 procento kontaminované půdy bylo vyčištěno. Obamova administrativa zvýšila částku z 5 miliónů v roce 2010 na 19,5 miliónů v tomto roce, a to ne proto, že by měl Obama zájem o laoský lid, ale spíše jako součást svého úsilí šikanovat a uplatit režim ve Vientiane, aby upustil od svých vazeb s Pekingem a přeorientoval se směrem k Washingtonu.

Kolaps Sovětského svazu a konec studené války nevedly k míru, ale ke stupňujícímu sledu válek v průběhu posledních 25 let, kdy se americký kapitalismus snaží kompenzovat svůj pokles přes vojenskou sílu. Stejně jako tomu bylo v případě Laosu a obecně Indočíně a Koreji, celé země Afghánistán, Irák, Sýrie a Libye, byly zdevastovány ve snaze podepřít americkou globální hegemonii.

Jak se globální ekonomické zhroucení zhoršuje, Spojené státy se aktivně a agresivně připravují na válku proti velmocím- především proti Číně a Rusku. Washingtonské diplomatické úsilí ve Vientiane, Laosu, je součástí Obamova mnohem širšího „čepu do Asie“ v průběhu posledních pěti let zaměřených na poddolování, oslabení a vojenské obklíčení Číny. V důsledku toho, Jihočínské moře je jen jedním z bodů vzplanutí v Asii, které Obama úmyslně podporuje a které by mohlo vyvolat konflikt mezi dvěma jadernými mocnostmi.

 

(Globalresearch.ca/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AFP)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*