O azyl v ČR požádalo nejvíce lidí za posledních deset let

O azyl v ČR požádalo nejvíce lidí za posledních deset let

O azyl v České republice loni požádalo 1702 cizinců, což byl nejvyšší počet za posledních deset let.

Počty žadatelů překonali i rok 2015, kdy Evropu zasáhla migrační krize. Ministerstvo vnitra ani odborníci však nepovažují situaci za dramatickou, informuje portál Novinky.cz

Podobně jako v minulých letech, tak i v roce 2018 o azyl nejčastěji žádali občané Ukrajiny. Ze statistik, jež má k dispozici deník Právo, vyplývá, že ochranu chtěli získat ve více než čtyřech stovkách případů. Činily tak zhruba čtvrtinu ze všech žádostí.

Na druhém místě s velkým odstupem skončili žadatelé původem z Gruzie. Občané z této postsovětské republiky se do popředí zájemců o azyl dostali v posledních dvou letech. Podobně je tomu v případě třetích Kubánců.

Důvodů, proč tyto národy patří mezi nejčastější zájemce o azyl, je několik. Podle českého ministerstva vnitra za to může zavedení bezvízového styku s Gruzií a Ukrajinou, které platí od roku 2017, přetrvávající vojenské konflikty nebo neutěšená ekonomická situace. Loni také pokračoval pokles zájemců o azyl ze strany občanů Sýrie, přičemž úřady zaznamenaly čtyři desítky takových žádostí.

Loňský pětinový nárůst žadatelů o azyl nepovažuje ministerstvo vnitra z dlouhodobého hlediska za zásadní. Na konci 90. let chtělo český azyl získat přes 7 000 lidí. Extrémní byl pak rok 2001 s více než 18 tisíci žádostmi. Azyl v Česku loni získalo celkem 47 lidí, dalších 117 dostalo doplňkovou ochranu, která se uděluje pouze na předem stanovenou dobu.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*