NYT aneb jaký je rozdíl mezi opravdovým novinářem a fanatickým sluníčkářem.

NYT aneb jaký je rozdíl mezi opravdovým novinářem a fanatickým sluníčkářem.

Přestože se mi do toho zpočátku vůbec nechtělo, nakonec jsem se poté, co mne i přes mé prvotní odmítnutí znovu kontaktovala paní reportérka Hana de Goeij rozhodl, že poskytnu rozhovor panu Higginsovi z New York Times. Musím říci, že jsem byl velice mile překvapen jak samotným panem Higginsem, tak paní Hanou de Goeij, která byla na schůzce přítomná jako překladatelka. Rozdíl v přístupu opravdových profesionálů a kupříkladu pana Romana Mácy, který o mne opakovaně píše, aniž by se namáhal si něco pořádně ověřit, nebo se mne osobně zeptat, byl opravdu nebetyčný.

Škála otázek, které mi pan Higgins položil, byla opravdu široká a týkala se jak mých osobních názorů na celou řadu věcí, jako jsou mé názory na EU, nebo NATO, tak mých kontaktů s panem Alexandrem Usovským, kterého lidé jako pan Máca staví do role jakési šedé eminence, jenž jako prodloužená ruka Kremlu platí a řídí každého, kdo si v zemích východní a střední Evropy dovolí nekritizovat Rusko, nebo dokonce nedej bože ocenit něco z toho, co dokázal v posledních letech ruský prezident Vladimír Putin (netvrdím, že to část lidí nemůže dělat za peníze, ale já osobně si nejvíce cením vlastní nezávislosti).

Pana Higginse na rozdíl od pana Mácy zajímalo, jaká je pravda, dokázal naslouchat a dle mého také poznat, že se nesnažím nic skrývat, ani si hrát na něco, co ve skutečnosti nejsem. Věřím, že pochopil, že do placeného kremelského agenta mám opravdu velmi daleko a nejsem nic jiného, než naštvaný občan, který už má dost těch lží a překrucování ze strany všech našich státních a valné většiny cizích západních médií a náhodou umí trochu psát.Pan Higgins mne také mile překvapil některými svými názory, když byl ochoten na oplátku odpovědět na pár mých otázek. Jak mi sdělil, přestože v Americe vyrůstal a chodil do školy, je vlastně Brit a tudíž nemohl volit v posledních amerických volbách. Na mou otázku, koho by volil, kdyby mohl, jmenoval pana Sanderse. Dále jsem se ho zeptal, jestli myslí, že je v pořádku, že Američané v Sýrii, nebo jinde zasahují vojensky bez mandátu OSN, nebo pozvání vlády, načež odpověděl, že to určitě v pořádku není. Jeho názor na Donalda Trumpa je podobný, jako je ten můj, tedy, že současný americký prezident je něco jako neřízená střela a jeho politika, pokud nějakou vůbec má je a nejspíše i nadále bude mírně řečeno nečitelná.

Jaký si na mne udělal obrázek samotný pan Higgins, se nejspíše dozvíme až po vydání jeho článku. Nicméně musím říci, že On i paní Hana de Goeij jsou oba na první pohled sympaticky a důvěryhodně působící lidé.

PS: Díky za kávu
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*