Odborníci se ve své většině většinou schodnou v tom, že Ukrajina vstupovala do nezávislosti jako nejlépe vybavený postsovětský stát. Ten stát si ovšem rozparcelovali oligarchové a zatímco Putin uměl oligarchy zkrotit, Ukrajina je jimi trvale ovládána.

Ta země je na dně. Ta země je v ekonomickém a sociálním rozvratu a desítky miliard, které by potřebovala ji v požadoavaném množství nikdo nedodá. A když dodá, tak za stále více tvrdších podmínek, které podváží možnosti vlády.

Je také jasné, že Doněcko a Luhansko se nikdy s kyjevskou mocí nesmíří. Toho utrpení bylo tolik, že to prostě nelze přejít. To je asi něco takového, jako kdybychom chtěli, aby Kosovo a Srbsko žili spokojeně v jednom státě. Ty hrůzy prostě nelze překonat.

Na jednotnou Ukrajinu fakt mohou všichni zapomenout.


Na druhé straně, kdyby vzali rozum do hrsti a našli sílu k racionálnímu rozdělení, jistě by to pomohlo oběma stranám.

Vždyť my to sami poznali. Mnozí z nás rozhodně neměli radost z rozdělení Československa. Dnes však žijeme ve skvělých vztazích a Slovensko nepochybně udělalo veliký pokrok, kdy zejména v posledních sedmi  letech našich Kalouskovských vlád,  Česko v mnohém  předstihlo.

Rozdělení by nepochybně přineslo mnoho výhod.

Odpadlo by trvalé vojenské napětí. Už to je k nezaplacení.

Západ Ukrajiny by se mohl soustředit na řešení svých problémů a snít své sny o vstupu do EU. Ty jsou sice nerealistické, neboť příští volby do EP s největší pravděpodobností posílí strany, které budou ostře kritické k dosavadní politice EU a pochybuji, že budou nakloněni Ukrajinu akceptovat. Ale budiž : Západ Ukrajiny si může snít, že asi planě ,je nyní nepodstatné. Naopak Východ Ukrajiny  by se mohl přimknout k ruskému dubisku. Myslí rusky, cítí rusky a odmítá Západ coby nepřítele.

Byl by to odvážný tah. Ale byl by to i státnický tah.

Mimochodem Podkarpatská Rus s podporou členské země NATO a EU – Maďarska také čeká na širokou autonomii.

Publikováno se svolením autora
Autor publikuje na http://vyvadil.blog.idnes.cz