Nový šéf NATO prohlašuje: NATO může nasadit vojska všude, kde bude chtít

Nový šéf NATO prohlašuje: NATO může nasadit vojska všude, kde bude chtít

V dalším kroku, který porušuje historický závazek, že NATO nebude rozšiřovat vojenský blok ani o „centimetr blíže na východ,“ nový generální tajemník NATO zjevně nevidí pro 28 členskou organizaci žádné omezení.

Ve zjevné snaze využít probíhající ukrajinskou krizi, kdy hrozí, že občanská válka na východě roztrhá zemi, nový generální tajemník NATO Jens Stoltenberg navštívil Polsko, kde opakovaně vyzýval k rychlé reakci rozmístění vojsk, které by mohly zahájit vojenský útok během několika dní.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg Foto: Associated Press
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg Foto: Associated Press

Příští rok, na zasedání ministrů, budeme přijímat rozhodnutí, pokud jde o tzv. předvoj, ale ještě předtím musíme zjistit, jestli má NATO dostatečně silnou armádu,“ uvedl Stoltenberg v polské státní televizi TVP Info.

Tyto schopnosti již existují. My je máme a můžeme je použít v jednotlivých regionech.“

V září, jeho předchůdce Anders Fogh Rasmunssen nastínil specifika síly rychlého nasazení tak, že zahrnuje „několik tisíc vojáků, připravených reagovat v případě potřeby ve vzduchu, na moři a jako podpora speciálních sil.“


Zatímco se hovoří o rozšiřování sil NATO, Spojené státy minulý měsíc poslaly 20 bitevních tanků M1A1 Abrams a asi 700 vojáků společně s obrněnými vozidly Bradley and Stryker do Pobaltí, což je poprvé co Spojené státy poslaly obrněná vozidla do Evropy od konce studené války, uvedla Reuters.

Ačkoli některé členské státy, jako je Polsko a Lotyšsko, nedávno obhajovaly trvalou přítomnost sil NATO na svém území, další vlivní členové NATO, jako je Německo, tuto myšlenku odmítá z důvodu, že by to mohlo vyvolat silnou reakci ze strany Ruska.

Zdá se, že nový šéf Stoltenberg má velmi agresivní přístup k rozšiřování NATO a odpověděl polskému tazateli: „Můžeme nasadit naše vojska všude tam, kde budeme chtít.“

zdroj : http://rt.com

 

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*