Nový ruský raketový systém překonává obranu NATO

Nový ruský raketový systém překonává obranu NATO

Rusko nasadilo nový typ raket na své základně v Kaliningradu zaměřené na překonání systémů protiraketové obrany NATO v Polsku a Litvě.

Aliance NATO v posledních letech buduje své síly v pobaltském regionu, což je pro ruské vedení považováno za hrozbu. Nejnovějším pokusem Ruska působit proti silám NATO je mobilní raketový systém s dlouhým doletem (MLRS), který podle zprávy bulharské vojenské stránky nahradil Grad BM-21. Smerch neboli Tornádo, které nyní slouží ruským jednotkám v Kaliningradu, je výkonnější a má delší dosah.Tornádo má dosah 120 kilometrů a je schopno zasáhnout raketové systémy NATO, letiště a další obranné pozice v Polsku a Litvě. Současné systémy protivzdušné obrany NATO nejsou schopny rakety Tornádo zachytit. Mezi potenciální cíle patří polská námořní základna v Gdyni, která je střediskem pozemních, námořních a leteckých sil NATO v regionu.

Rusko to považuje za udržování rovnováhy moci. „Všechny zbraňové systémy MLRS dosahují do zóny, která bude nasazena proti nám na území sousedních států a kterou lze nyní rychle zničit,“ uvedl podle zprávy plukovník Vladmir Anokhin, viceprezident Akademie geopolitických problémů. „A americká raketová obrana v Polsku bude k ničemu. Nemůže odrazit úder nových MLRS.“

Tornáda mohou být připravena ke střelbě do tří minut a mohou být přesunuta pouhou minutu po střelbě, což ztěžuje silám NATO zničit odpalovací zařízení v odvetném úderu.

Mohou být také použity k umístění protitankových min do cesty invazní pozemní síly. Ruské síly mají také drony, které mohou být rozmístěny v předních pozicích, aby pomohly zaměřit cíle pro Tornáda.

Rakety Tornádo už byly použity syrskými vládními silami v občanské válce a tak byly podrobeny podrobným testům v terénu.

Kaliningrad také brzy obdrží nový radarový systém s názvem Container, který ruským silám umožní sledovat všechna letadla a přicházející střely na vzdálenost až 3 000 kilometrů, což pokryje celou kontinentální Evropu a Spojené království.

Srbsko také nedávno získalo pokročilý systém protiraketové obrany z Ruska, který je nasazen proti NATO.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*