Nový Rumexit? Rumunský politik vyzývá k tomu, aby země opustila EU

Nový Rumexit? Rumunský politik vyzývá k tomu, aby země opustila EU

Stále více zemí EU vystupuje proti hlubší integraci v rámci bloku, kterou považují za hrozbu pro jejich národní svrchovanost.                        Rumunsko by mělo opustit Evropskou unii a pokračovat v politice svrchovaného státu, aniž by přijímalo příkazy od Bruselu, napsal na Facebooku bývalý plukovník v rumunské zpravodajské službě (SRI) Daniel Dragomir, jehož citoval deník Romania-Insider.

„Rumuni jako suverénní stát sami rozhodují o politice Rumunska. EU platíme více daní, než dostaneme z EU a EU fondů,“ napsal.

Prohlášení Dragomira, který nedávno založil politické hnutí nazvané Rumunsko 3.0 jenž propaguje nacionalistickou ideologii, vystoupil se svým prohlášením poté, co Frans Timmermans, první místopředseda Evropské komise, kritizoval reformu soudnictví, kterou realizuje rumunská vládní koalice.

Hlavní argumenty Daniela Dragomira odrážejí podobné iniciativy v několika dalších zemích EU.

Jeho myšlenka o Rumexitu přišla poté, co vůdce vládnoucí sociální demokracie (PSD) Liviu Dragnea je stále více znepokojen bruselskou kritikou vládních kroků k reformě soudního systému země.

Dragnea také tvrdí, že události z 10. srpna v Bukurešti, kdy desítky tisíc protivládních demonstrantů vyšli do ulic, aby odsoudili údajnou vládní korupci a vyzvali k tomu, aby vláda odstoupila a uspořádala předčasné volby, byl pokus o svržení stávající vlády „vnější silou“.

Rumunsko, člen Evropské unie, již dlouho trpí nízkou úrovní příjmů mezi obyvatelstvem a nedostatečným rozvojem ve srovnání s většinou zemí v bloku.
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*