Nový radar, nový hit Parkanové: “Černý muž pod bičem Putina žil…”?

Nový radar, nový hit Parkanové: “Černý muž pod bičem Putina žil…”?

Slibovaný brdsko-americko-tichomořský radar byl v roce 2009 zrušen, miliardy vyhozeny a najednou se to po letech zvrtlo dle not Západu na Ukrajině a Spojené státy by podle republikánského senátora Johna Sidneye McCaina III., kdysi soupeře Obamy v prezidentských volbách, měly na ruskou invazi na ukrajinský Krym odpovědět realizací obranného raketového systému v Česku a v Polsku, od kterého v roce 2009 na příkaz současného prezidenta Baracka Obamy ustoupily.

Je třeba údajně tyto plány oprášit a stavět. Restartovat systém protiraketové obrany v České republice a Polsku, který Obama zrušil, aby uklidnil ruského prezidenta Vladimira Putina. Podle Zaorálka situace na Krymu představuje „úplně jinou rovinu hrozby“, než na kterou se měl zaměřovat dříve plánovaný radar v Česku. Takový systém prý nic na současné situaci nezmění. bezpečnost Česka dnes navíc ohrožena není.

olser baner

McCain navíc doporučil, aby USA provedly společná vojenská cvičení s armádami pobaltských zemí, které kdysi byly součástí někdejšího Sovětského svazu a které jsou prý nyní pod obrovským Putinovým tlakem. Vyzval také k přijetí Gruzie a Moldavska, jejichž části nyní Rusko také okupuje, co nejdříve do NATO. Potom bude na řadě Ukrajina. A uvalit sankce v podobě zákazu cestování na Západ pro vysoce postavené ruské činitele; pokud nebudou moci jet do Londýna se svými dětmi a dělat všechny ty věci, které mohou dělat, může to být pro ně hodně nepříjemné. A sám senátor vychází z „technologie“ USA. Zná ten starý trik. Zaberete zemi. Necháte si to schválit v referendu. Devadesát procent to odsouhlasí. Řekl a jistě myslel na referenda na Gibraltaru, Falklandách či Kosovu.

Takže znovu radar. Další blamáž? A všechno začalo tak pompézně. Americký radar v Brdech zachrání tuto oblast, kde jen lišky a Klvaňa dávali dobrou noc. Miliardy a sliby létaly jak rakety Persing; jejich obhajování a vysvětlování za nemalý peníz, vášnivých demonstrací pro a proti. V pořadu ČT Otázky Václava Moravce 7. října 2007 vyplynulo, že z českých i evropských zdrojů by do Brd, kde Američané chtěli umístit radar protiraketové obrany, měla jít asi jedna miliarda korun, řekl náměstek ministra financí a předseda Komise pro rozvoj Brdska Ivan Fuksa. Ten samý Fuksa, co podržel Nečasovu vládu, vzdal se poslaneckého mandátu a dostal za to rebelskou trafiku.

brdy radar

foto : aeroweb.cz

Kde jsou kšefty se zbraněmi, tak se v Česku pohybují tři ústřední postavy. Fuksa, Vondra a Parkanová. Když ptáčka lapali, pěkně mu zpívali; konkrétně jednou z těchto postav je lidová pěnice a politická turistka Vlastička Parkanová. Když totiž kvůli radaru přiletěl do Prahy sám prezident USA J. W. Bush, čekal jej za jeho úsilí skvělý dárek od ministryně obrany ČR Vlasty Parkanové. Ta nelenila a s kreslířem Výčítalem pohotově, jako kdysi Gustav Brom v Ostravě narychlo sepsal píseň pro J. Gagarina, stvořila a na stejnou melodii nazpívala kukaččí hit: “Dobrý den, prapore hvězd a pruhů! Vítej, radare…”

Napřed byla v OF, potom v ODA, následně v KDU-ČSL a nyní je v TOP 09, resp. ve Federálním shromáždění, pak na ministerstvu zahraničí, vnitra, spravedlnosti a nakonec na ministerstvu obrany. Při nákupu letadel CASA tak vznikla škoda 658 milionů korun. Protikorupční policie viní Parkanovou ze dvou trestných činů kvůli nákupu letadel CASA pro armádu – zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Pak ji vydali policii a teď bude mít šanci se rehabilitovat; třeba složí druhou tklivou melodii i pro Obamu: „Černý muž pod bičem otrokáře Putina žil…“

Příběh amerického radaru v Brdech? Stačí, když tedy začneme na podzim 2007, kdy zadala vláda ČR bez výběrového řízení firmě AMI Communications zakázku na Informační kampaň k protiraketové obraně. Rozpočet na výstavbu radaru v ČR činil přibližně 4 miliardy dolarů, což je asi 72 miliard Kč. Na stavbě se měly podílet zbrojní koncerny Boeing, Lockheed Martin, Nortrop Grumman a Raytheon, které jsou či v minulosti byly klienty společnosti Dutko; jednatelem pražské pobočky Dutko byl Alexandr Vondra, donedávna místopředseda vlády pro evropské záležitosti a senátor za ODS. Jako by mu 150 milionů z audioProMoPro nestačilo. Bývalý velvyslanec Česka v USA Vondra si vysloužil medaili za zásluhy od ”National Endowment for Democracy” (NED). Za co asi…? A co že je tato “National Endowment for Democracy”, neboli Národní nadace pro demokracii? Jeden ze zakladatelů NED Allen Weinstein k její činnosti dosti výmluvně uvádí: „Mnoho z toho, co my dnes děláme, dělala před 25 lety tajně CIA…”

Český exministr obrany Vondra má ale na svém kontě i členství v “Trilaterální komisi”, jež je často s notným přitažením za vlasy považována za skupinu, jejímž cílem je vytvoření jedné světové vlády. Dnes v této komisi místo Alexandra Vondry zasedá, tedy spíš spí, český exministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Aktivní Alexandr Vondra také spoluzakládal s dalším bývalým velvyslancem v USA Michaelem Žantovským “Program of Atlantic Security Studies”, jehož cílem je „identifikovat a analyzovat otázky a problémy zahraniční politiky a bezpečnosti v oblasti transatlantických vztahů a pomoci navrhnout praktická řešení a způsoby čelení těmto problémům“… Pod hlavičkou PASS organizoval současný český ministr obrany spolu s dalšími jeho členy konference na téma “obecné perspektivy transatlantické vazby”. Dnes je PASS nahrazen institutem “Prague Security Studies Institute” a brdský radar jásajícími Greenpeace…


Ještě předtím si ale udělal dobře při tichomořském měření devítičlenný český expertní tým pod vedením bývalého a dnes trestně stíhaného hlavního hygienika ČR Michaela Víta. Součástí týmu na Marshallových ostrovech byli kromě zástupců ministerstev obrany a zdravotnictví také dva nezávislí odborníci z Akademie věd a Jihočeské univerzity. Nicméně i přesto si starostové nechali, patrně na obecní náklady, sami přeložit 400stránkovou studii radaru od amerických expertů vydanou agenturou MDA. Cesta za romantikou, možná placená americkou stranou, také jistě nebyla levná. Zmíněné ostrovy přece leží v Mikronésii uprostřed Tichého oceánu, zhruba mezi Japonskem, Filipínami, Papuyí-Novou Guinejí, Novým Zélandem a Havají…

Takže se všichni tuneláři měli, ovšem jen do okamžiku, než Obama o půlnoci 18. září 2009 zatelefonoval premiéru Fischerovi do Prahy, že Američané v Česku radar stavět nebudou. A basta findi, odzvoněno. Tak nám odklidili ostnatý drát ve Vojenském újezdu Brdy, kde kótu 718 do té chvíle obklopoval ženijní zátaras z tzv. žiletkového plotu. Zmizel vojenský prostor se zákazem vstupu. Dokonce tam mohli i Greenpeace a členové Zaorálkova sympatizanta – hnutí Ne základnám. Zmizely v nenávratnu také peníze, miliardy. Tak skončila habaďura a jeden z největších podvodů na český národ, zvaný americký radar v Brdech. Radují se však jen ti, jimž uvízlo pár desítek milionků z přípravných akcí a akciček za nehty. Skvělý byznys pro společnost s ručením velmi neomezeným Vondra a spol… Jo, kdyby šlo o Radara O´Reillyho alias Garryho Burghoffa z M.A.S.H. 4077, to by asi nebylo tolik povyku pro nic kolem jeho umístění v českých Brdech, natož v Rusku, na Balkáně či Turecku.

Ovšem brdské obce, co si už začaly stavět kanalizace či plynovody a kdovíco ještě, byly náhle jen v rozpacích. Dostanou slíbené miliardy nebo ne? Mnohým hrozil bankrot. Rozkopaná plynofikace a další stavby na dluh. Kdo to zaplatí? Starostové Brdska si dodnes zoufají. Čekal je sešup z extraligy do obecního přeboru. Na projekty, které rozjeli kvůli slibovanému radaru USA, totiž došly peníze. Drzáci, starostové, co by ještě chtěli…? A teď vše nanovo? Nový radar, nové kšefty a další hrabání pod sebe?

Pak ke všemu přišlo prohlášení amerického ministra obrany Roberta Gatese o tom, že v Brdech sice radar nebude, ale Pentagon nevylučuje možnost rozmístit prvky protiraketového štítu přímo v Rusku. Při slyšení v americkém Kongresu uvedl, že perspektiva spolupráce s Ruskem na protiraketové obraně se “poněkud zlepšila” v důsledku rostoucího znepokojení ohledně Íránu v Moskvě. Údajně měl Gates také prohlásit, že mezi nabídkami, o nichž se jedná, je umístění radarové stanice či střediska výměny informací přímo v Rusku. Napsal deník Kommersant. Některá ruská média za takovými slovy viděla rozpočtové problémy Pentagonu, kterému prý chybějí peníze i na vybudování štítu v Česku a Polsku, a proto je nutná spolupráce s Ruskem. “Bez pomoci Moskvy zůstane americká protiraketová obrana jen drahým projektem,” usoudil vládní list Rossijskaja gazeta. Zmínky o možnosti postavit prvky amerického štítu v Rusku prý “mohou být dílčími prvky velkého obchodu mezi Ruskem a USA ohledně rozmístění protiraketové obrany ve východní Evropě”.

A tak se Praha stala 8. dubna 2010 dějištěm přátelské schůzky prezidentů Baracka Obamy a tehdy ještě Dmitrije Medveděva, kteří za asistence prezidenta Václava Klause podepsali mírovou odzbrojovací dohodu “New START”, jež nahrazuje původní dohodu START z roku 1991. Snižování jaderného arzenálu u USA a Ruska, zemí, jež vlastní 90 procent jeho světové kapacity. „Změnili jsme také formální politiku: země, které plní usnesení o nešíření jaderných zbraní, budou bezpečnější a budou mít více příležitostí, a ty, které je neplní, budou izolovány,” prohlásil po podpisu smlouvy Barack Obama. „Není nikdo, kdo by vyhrál nebo prohrál. Obě strany zvítězily…“ dodal Dmitrij Medveděv. Jednalo se o 70 tisíc amerických jaderných zbraní, o pár desítek tisíc míň v Rusku…

Vše směřovalo k definitivnímu konci studené války, až do těchto dnů, kdy Majdan násílím a najímáním sniperů na vraždy civilistů vyprovokoval Putina. Akce a reakce. Jo, kde ty sny o míru a loňské sněhy jsou…? Pentagonským jestřábům se ale mír s Ruskem nezamlouval, byli zvyklí na veletrhy zbraní ve Vietnamu, Iráku, Libyi či Sýrii, na bilionové zisky. Spokojený je i Zaorálek, co si libuje v „zamrzlých konfliktech“… Fuksa, Vondra, Parkanová a další jsou jen poskoci Pentagonu, zbrojních firem. USA už mají své vojáky ve 150 zemích; bude Ukrajina další? Za to všechno amorální násilí může i Catherine Ashtonová, nejvyšší představitelka unijní diplomacie i náměstkyně amerického ministra zahraničí Victoria Nulandová.

Sám šéf americké diplomacie John Kerry pak prohlásil, že USA jsou zásahem policie proti “pokojným” demonstrantům “znechuceny”. Přímo na demonstraci vystoupil s projevem šéf senátního podvýboru pro Evropu demokrat Chris Murphy, též americký senátor John McCain, který je vůdčím hlasem republikánů v zahraničně-politických otázkách. Všichni byli až na barikádách Majdanu. Přesto „druhý radar“ v Česku asi nebude. Nedávno se totiž přestěhoval do Izraele. Bryskně, bez slibů, ale důklaně zajištěn. Bez oslavných písní pro americké prezidenty…

Inu, krize byla veliká, dolarů proklatě ubylo, dvě třetiny soukromých firem v USA už byly zestátněny a je třeba z toho nějak ven, FED nemůže tisknout bankovky na požádání do nekonečna. Prostě, jen z louže pod okap. Kdypak se ozvou potrefení husáci – Kalousek s Nečasem, co za radar slibovali peníze, jak na běžícím pásu? My nic, to všecko Fuksa… Brdy, pro vládu jen suché prdy… Že by dnes zabral Sobotka a jeho boys…?

Publikováno se svolením autora olser.blog.idnes.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*