Nový masivní únik zpravodajských agentur odhaluje tajné aktivity USA, Velké Británie a Izraele

Nový masivní únik zpravodajských agentur odhaluje tajné aktivity USA, Velké Británie a Izraele

Dokumenty psané zpravodajskou službou Jihoafrické republiky a získané deníky Al-Džazíra a The Guardian, zahrnují interní analýzy a tajné korespondence se zahraničními agenty.

První ze série článků o úniku- zvaný Spy Cables- zveřejněný v pondělí a úterý, odhaluje pokusy CIA kontaktovat Hamás, britské snahy o nábor severokorejského špióna, a pravdu od izraelské rozvědky ohledně hodnocení íránského jaderného programu.

spy cables

CIA se pokusila kontaktovat Hamás navzdory US zákazu

Ústřední zpravodajská služba Spojených států CIA se pokusila dostat se do kontaktu s palestinským hnutím Hamás, navzdory oficiálnímu zákazu ze strany USA, podle jednoho z uniklých dokumentů.

I přes zdánlivou „beznaděj ovlivnit Hamás v Gaze,“ agent CIA projednával možnost, jak se dostat do nitra islamistů s jihoafrickými kolegy v roce 2012.

Spojené státy, vedle Izraele a dalších zemí, považují Hamás za teroristickou organizaci.

Mossad v rozporu s Netanjahuovým tvrzením o íránským jaderném programu

V dramatickém projevu před Valným shromážděním OSN v roce 2012, izraelský premiér Benjamin Netanjahu varoval o údajných íránských pokusech vybudovat jadernou zbraň, držíc kresbu bomby jako vizuální pomůcku.

Nicméně, izraelská zpravodajská služba si zřejmě s íránskými jadernými aktivitami nedělala žádné starosti.

Podle utajované zprávy sdílené mezi izraelským Mossadem a jeho jihoafrickými kolegy jen několik týdnů po Netanjahuovu projevu, Írán „neprováděl žádné činnosti potřebné k výrobě zbraní.“

Izraelci, Palestinci se pokusili zablokovat OSN zprávu o Gaze

Mossad údajně agitoval blokování práce při vyšetřovací misi OSN v Gaze, známou jako zpráva Goldstein, kvůli obavám, že by to ohrozilo postavení Izraele v mírových jednáních s Palestinci.

Podle Spy Cables, bývalý izraelský zpravodajský šéf Meir Dagan učinil naléhavý soukromý telefonát s jeho jihoafrickým protějškem před hlasováním na toto téma v Radě bezpečnosti OSN pro lidská práva.

Dagan uvedl, že jeho žádost byla podpořena vůdcem palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem, který se obával, že by zpráva OSN prospěla jejich soupeři hnutí Hamás.

USA se svými spojenci tlačí na zpravodajské služby Jihoafrické republiky aby monitorovaly Írán

Ohnutí pod tlakem USA, Jihoafrické zpravodajské služby vynakládají zbytečně obrovské finanční prostředky na sledování íránských aktivit, i když ve skutečnosti neexistuje ze strany Íránu žádná hrozba pro zemi.

Jihoafrická tajná Operační cílová analýza z ledna 2010 uvádí osobní údaje desítek Íránců, včetně informací o řidičích velvyslanců a zahrádkářích.

Zpráva zjistila, že Teherán používá přední společnosti, jako jsou například perští prodejci koberců, k provádění zpravodajské činnosti v Jižní Africe. Zpravodajské agentury USA a Velké Británie varovaly, že tyto společnosti byly také použity k tomu, aby obešly západní sankce, podle stanice Al-Džazíra.

MI6 zastavil dohodu mezi Íránem a jihoafrickou společností

Zahraniční zpravodajská agentura Spojeného království, obyčejně známá jako MI6, po boku svých spojenců USA, pomohli zastavit jihoafrický prodej íránské společnosti, údajně zapojené do programu balistických raket.

Projekt mezi jihoafrickou firmou (nyní již zrušenou) a íránskou společností byl ze dvou třetin kompletní, než byl zpravodajskou službou zastaven.

Její uzavření mohlo být jedním z důvodů, ukončení činnosti této jihoafrické společnosti, uvedl bývalý zaměstnanec, podle deníku Guardian, odmítajíc tvrzení, že byla firma zapojena do jakýchkoliv vojenských činností.

Británie se pokoušela získat severokorejské agenty

Britská zpravodajská agentura se také snažila s jihoafrickou pomocí získat agenta ze Severní Koreje, podle odhalených dokumentů.

MI6 požádala své jihoafrické kolegy, aby jim „poskytly tajné sledování k identifikaci“ Severokorejce v tranzitu mezi lety a „bezpečně jej ubytovali, než jej jejich důstojník bude kontaktovat.“

MI6 se již údajně pokusil získat Severokorejce v jiných příležitostostech. Uniklé dokumenty neodhalují, zda byl druhý pokus úspěšný, nebo zda Jižní Afrika s pomocí souhlasila.

Spy Cables, zveřejňující období od roku 2006 do prosince 2014, se jeví jako nejvýznamnější únik utajovaných zpravodajských informací od odhalení programu masového dozoru západní zpravodajskou službou díky Edwardu Snowdenovi v roce 2013.

 

Tomas Daleko
Celé články k tomuto tématu v angličtině níže:
 http://www.theguardian.com/world/2015/feb/23/spy-cables-mi6-south-african-iranian-client, http://www.theguardian.com/us-news/2015/feb/23/spy-cables-leak-cia-contact-hamas-us-ban http://www.theguardian.com http://www.aljazeera.com/news/2015/02/spy-cables-british-attempt-recruit-korean-mi6-recruit-south-africa-north-korea-guard-150219190022268.html http://www.aljazeera.com/news/2015/02/leaks-netanyahu-misled-iran-nuclear-programme-guardian-iran-nuclear-speech-2012-150218165622065.html,http://www.aljazeera.com/news/2015/02/spy-cables-south-africa-spies-iran-operations-guardian-ssa-tehran-undercover-carpet–150219184023503.html

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*