Novináři z Číny, Kanady, Bulharska a Ruska zraněni při ostřelování v Sýrii

Novináři z Číny, Kanady, Bulharska a Ruska zraněni při ostřelování v Sýrii

Čtyři novináři byli zraněni při ostřelování poblíž syrsko-turecké hranice, uvedl v úterý šéf ruského Centra pro příměří v Sýrii, generálporučík Sergej Kuralenko, informovala tisková agentura TASS.

„Skupina zahraničních a ruských novinářů se dostala pod těžkou dělostřeleckou palbu v osadě Kinsiba v době od 12:04 do 12:10 dne 1. března 2016. Palba byla zahájena z osady Bdama a z oblasti poblíž syrsko-turecké hranice. Střely explodovaly asi 150-450 metrů od novinářů. V důsledku toho, čtyři novináři (z Číny, Kanady, Bulharska a Ruska) byli zraněni,“ uvedl Kuralenko s tím, že tyto údaje byly poskytnuty Americkému usmiřovacímu centru (US Reconciliation Center) v jordánském Ammánu.

Dělostřelecký granát vybuchl asi 150 metrů od skupiny novinářů Foto: Tisková služba ruského ministerstva obrany/ AP
Dělostřelecký granát vybuchl asi 150 metrů od skupiny novinářů Foto: Tisková služba ruského ministerstva obrany/ AP

Příměří v Sýrii vynuceno minulý týden Moskvou a Washingtonem vstoupilo v platnost o půlnoci místního času dne 27. února. Hodinu před tím, než příměří vstoupilo v platnost, Rada Bezpečnosti OSN přijala rezoluci na podporu ukončení války. Dokument vypracovaný Ruskem a Spojenými státy podpořilo všech 15 členských států Rady bezpečnosti OSN.

Zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura uvedl, že 97 ozbrojených skupin s příměřím souhlasily. Příměří má být aplikováno pro všechny strany syrského konfliktu, ale pro Daeš (arabská zkratka pro islámský stát) a Frontu an-Nusrá, nebo jiné teroristické organizace určené Radou bezpečnosti OSN příměří neplatí a nálety budou proti nim pokračovat.

V návaznosti na společné prohlášení ze strany ruských a amerických představitelů vydané dne 22. února, bylo zřízeno speciální Centrum pro usmíření válčících stran na ruské letecké základně Hmeimim v syrském městě Latakia. V současné době v Centru působí 61 ruských důstojníků.

Centrum si klade za cíl pomáhat ozbrojeným seskupením v Sýrii, uzavírat dohody o příměří, udržovat režim příměří, kontrolovat jeho dodržování a organizovat dodávky humanitární pomoci pro civilisty.

Loading...

Podobné články

Komentář “Novináři z Číny, Kanady, Bulharska a Ruska zraněni při ostřelování v Sýrii

  • Já bych poslal do Sýrie pár milionů migrantských čínanů, pár milionů kolonizárorů. Doma jich neubude, to by valčícím stranám zamotalo hlavu. Čínan býval vždy pracovitý a pokorný, vis v USA, postavili čínané železnice přes celé jejich Státy. A bývali i dobrými válečníky, s ISis by si jistě poradili a ještě by s nimi zkultivovali půdu!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*