Novináři z Číny, Kanady, Bulharska a Ruska zraněni při ostřelování v Sýrii

Novináři z Číny, Kanady, Bulharska a Ruska zraněni při ostřelování v Sýrii

Čtyři novináři byli zraněni při ostřelování poblíž syrsko-turecké hranice, uvedl v úterý šéf ruského Centra pro příměří v Sýrii, generálporučík Sergej Kuralenko, informovala tisková agentura TASS.

„Skupina zahraničních a ruských novinářů se dostala pod těžkou dělostřeleckou palbu v osadě Kinsiba v době od 12:04 do 12:10 dne 1. března 2016. Palba byla zahájena z osady Bdama a z oblasti poblíž syrsko-turecké hranice. Střely explodovaly asi 150-450 metrů od novinářů. V důsledku toho, čtyři novináři (z Číny, Kanady, Bulharska a Ruska) byli zraněni,“ uvedl Kuralenko s tím, že tyto údaje byly poskytnuty Americkému usmiřovacímu centru (US Reconciliation Center) v jordánském Ammánu.

Dělostřelecký granát vybuchl asi 150 metrů od skupiny novinářů Foto: Tisková služba ruského ministerstva obrany/ AP
Dělostřelecký granát vybuchl asi 150 metrů od skupiny novinářů Foto: Tisková služba ruského ministerstva obrany/ AP

Příměří v Sýrii vynuceno minulý týden Moskvou a Washingtonem vstoupilo v platnost o půlnoci místního času dne 27. února. Hodinu před tím, než příměří vstoupilo v platnost, Rada Bezpečnosti OSN přijala rezoluci na podporu ukončení války. Dokument vypracovaný Ruskem a Spojenými státy podpořilo všech 15 členských států Rady bezpečnosti OSN.

Zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura uvedl, že 97 ozbrojených skupin s příměřím souhlasily. Příměří má být aplikováno pro všechny strany syrského konfliktu, ale pro Daeš (arabská zkratka pro islámský stát) a Frontu an-Nusrá, nebo jiné teroristické organizace určené Radou bezpečnosti OSN příměří neplatí a nálety budou proti nim pokračovat.

V návaznosti na společné prohlášení ze strany ruských a amerických představitelů vydané dne 22. února, bylo zřízeno speciální Centrum pro usmíření válčících stran na ruské letecké základně Hmeimim v syrském městě Latakia. V současné době v Centru působí 61 ruských důstojníků.

Centrum si klade za cíl pomáhat ozbrojeným seskupením v Sýrii, uzavírat dohody o příměří, udržovat režim příměří, kontrolovat jeho dodržování a organizovat dodávky humanitární pomoci pro civilisty.

Podobné články

Macron je služebník zla

Macron je služebník zla

Jestli je jím vědomě, nebo to ještě neví, nevím ani já. Každopádně, namísto aby se…

Komentář “Novináři z Číny, Kanady, Bulharska a Ruska zraněni při ostřelování v Sýrii

  • Já bych poslal do Sýrie pár milionů migrantských čínanů, pár milionů kolonizárorů. Doma jich neubude, to by valčícím stranám zamotalo hlavu. Čínan býval vždy pracovitý a pokorný, vis v USA, postavili čínané železnice přes celé jejich Státy. A bývali i dobrými válečníky, s ISis by si jistě poradili a ještě by s nimi zkultivovali půdu!!!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*