Novináři vězněni v Turecku za zprávy o spolupráci armády s islámským státem

Novináři vězněni v Turecku za zprávy o spolupráci armády s islámským státem

Turecká armáda a islámský stát aktivně spolupracují na turecko-syrské hranici, napsal v pondělí opoziční deník Cumhuriyet.

Editor a šéfredaktor deníkuCumhuriyet, Can Dundar a redaktor zpravodajství Erdem Gul jsou ve vězení již téměř tři měsíce za to, že v květnu zveřejnili článek o vyšetřování nákladních vozů plných zbraní překračující turecké hranice do Sýrie za pomocí tureckých tajných služeb. Státní zástupce žádal o doživotní trest pro oba novináře, kteří mají mít soud 25. března 2016.

Editor a šéfredaktor deníku Cumhuriyet, Can Dundar (ANSA/AP Photo/Vedat Arik, Cumhuriyet)
Editor a šéfredaktor deníku Cumhuriyet, Can Dundar (ANSA/AP Photo/Vedat Arik, Cumhuriyet)

Nejnovější informace, zveřejněné v pondělí deníkem Cumhuriyet jsou podloženy na telefonních odposleších datujících z listopadu 2014, které se objevily v průběhu vyšetřování ze strany státního zastupitelství v Ankaře, a byly následně převezeny na státní zastupitelství ve městě Gaziantep ležící na hranici se Sýrií, v němž turečtí úředníci přátelsky hovoří s Mustafou Demirem, tureckým džihádistou, který údajně velí islámskému státu na turecko-syrských hranicích.

Z konverzace vyplývá, že časté kontakty tureckých úředníků umožnily bojovníkům překročit hranice, jakož i převést výbušniny, které byly poté použity při teroristických útocích v Turecku.

Mezi 27 osobami zapojenými do vyšetřování, je IIhami Bali, který je považován za strůjce sebevražedného útoku na klidné kurdské demonstraci, která proběhla 10. října a bylo při ní zabito 102 lidí.

 

 

Journalists Jailed in Turkey, Report Army Collaborating with ISIS

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Novináři vězněni v Turecku za zprávy o spolupráci armády s islámským státem

  • To je panečku NOVINÁŘ, napíše pravdu i kdyby dostal doživotí. Měli by si naši čeští novináři stydět a z vzít si z tohoto hrdiny příklad. Vy nejste žádní novináři, jenom píšete hovadiny, co po vás chtějí vaši nadřízení, chlebodárci z EU a USA. Taky už to nikdo nečte ani nekupuje, ani na záchod se to nehodí. Vaše články jsou jedna velká LEŽ, jeden velký BLÁBOL.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*