Novináři vězněni v Turecku za zprávy o spolupráci armády s islámským státem

Novináři vězněni v Turecku za zprávy o spolupráci armády s islámským státem

Turecká armáda a islámský stát aktivně spolupracují na turecko-syrské hranici, napsal v pondělí opoziční deník Cumhuriyet.

Editor a šéfredaktor deníkuCumhuriyet, Can Dundar a redaktor zpravodajství Erdem Gul jsou ve vězení již téměř tři měsíce za to, že v květnu zveřejnili článek o vyšetřování nákladních vozů plných zbraní překračující turecké hranice do Sýrie za pomocí tureckých tajných služeb. Státní zástupce žádal o doživotní trest pro oba novináře, kteří mají mít soud 25. března 2016.

Editor a šéfredaktor deníku Cumhuriyet, Can Dundar (ANSA/AP Photo/Vedat Arik, Cumhuriyet)
Editor a šéfredaktor deníku Cumhuriyet, Can Dundar (ANSA/AP Photo/Vedat Arik, Cumhuriyet)

Nejnovější informace, zveřejněné v pondělí deníkem Cumhuriyet jsou podloženy na telefonních odposleších datujících z listopadu 2014, které se objevily v průběhu vyšetřování ze strany státního zastupitelství v Ankaře, a byly následně převezeny na státní zastupitelství ve městě Gaziantep ležící na hranici se Sýrií, v němž turečtí úředníci přátelsky hovoří s Mustafou Demirem, tureckým džihádistou, který údajně velí islámskému státu na turecko-syrských hranicích.

Z konverzace vyplývá, že časté kontakty tureckých úředníků umožnily bojovníkům překročit hranice, jakož i převést výbušniny, které byly poté použity při teroristických útocích v Turecku.

Mezi 27 osobami zapojenými do vyšetřování, je IIhami Bali, který je považován za strůjce sebevražedného útoku na klidné kurdské demonstraci, která proběhla 10. října a bylo při ní zabito 102 lidí.

 

 

Journalists Jailed in Turkey, Report Army Collaborating with ISIS

Podobné články

Utajená stezka do evropského ráje

Utajená stezka do evropského ráje

Informace bezp. složek zní: žádné bezprostřední nebezpečí teroristického útoku nám nehrozí. Tweet Podobné článkyTomáš Lejsek:…

Komentář “Novináři vězněni v Turecku za zprávy o spolupráci armády s islámským státem

  • To je panečku NOVINÁŘ, napíše pravdu i kdyby dostal doživotí. Měli by si naši čeští novináři stydět a z vzít si z tohoto hrdiny příklad. Vy nejste žádní novináři, jenom píšete hovadiny, co po vás chtějí vaši nadřízení, chlebodárci z EU a USA. Taky už to nikdo nečte ani nekupuje, ani na záchod se to nehodí. Vaše články jsou jedna velká LEŽ, jeden velký BLÁBOL.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*