Nové sankce USA pohřbily ruský projekt plynovodu Nord Stream 2

Nové sankce USA pohřbily ruský projekt plynovodu Nord Stream 2

Spojené státy uvalily nové sankce proti projektu plynovodu Nord Stream 2, který je stále ve výstavbě, píše agentura RIA Novosti. Nové sankce se dotkly potrubní bárky Fortuna, jejího vlastníka, KBT-Rus, a společnosti Rustanker Company. Sankciován byl i supertanker Maxim Gorkij.

Již v úterý 19. ledna bylo oznámeno, že se projektu odmítla zúčastnit ještě jedna společnost – německá společnost Bilfinger SE. Ta odmítla svou účast na projektu zrušit kvůli obavě z amerických sankcí.  • V listopadu loňského roku norská certifikační společnost Det Norske Veritas – Germanischer Lloyd (DNV GL) od projektu upustila;
  • Dánská strojírenská společnost Ramboll z projektu také odstoupila.

 

Na pozadí zpřísňujících se sankcí začali zástupci Gazpromu hovořit o možném neúspěchu projektu Nord Stream 2. Společnost navrhla, že by projekt mohl být pozastaven nebo zrušen kvůli politickému tlaku. Přesto Gazprom stále doufá, že jej dokončí, „jakmile to bude možné“.

Výstavba Nord Streamu 2 byla zastavena v prosinci 2019 kvůli americkým sankcím. Již v lednu 2021 Dánsko povolilo dokončení stavby člunu Fortuna. Ani Fortuna, ani potrubář Akademik Čerskij však ještě nezačali pracovat.

Poté, co Washington oznámil nové sankce, varovalo Německo Spojené státy před odvetnými opatřeními: Spolkový sněm nevyloučil zavedení sankcí za dovoz amerického plynu.

Kreml reagoval na zavedení nových amerických sankcí proti výstavbě plynovodu Nord Stream 2. Putinův tiskový mluvčí Dmitrij Peskov uvedl, že Rusko stále doufá v dokončení projektu.

V Německu byl mezitím z iniciativy německých úřadů vytvořen fond, který má účastníkům projektu pomoci obejít americké sankce. Mluvčí Nord Stream 2 AG k rizikům sankcí poznamenali, že jsou to orgány EU, které by měly zúčastněné společnosti chránit před postihem ze strany USA.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

2 Komentáře “Nové sankce USA pohřbily ruský projekt plynovodu Nord Stream 2

  • Plynovod bude dostavěn krátce po skončení občanské války v USA a po státním bankrotu. To bude brzy. Neupínejme se jen na USA, mohlo by to mít fatální následky.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*