Nové cíle na Měsíci

Nové cíle na Měsíci

Rusko plánuje vývoj nové supertěžké nosné rakety. Jedním z jejích úkolů má být dobývání Měsíce a lety k vzdáleným planetám Sluneční soustavy. Raketa má být schopna dopravit na oběžnou dráhu 80 a pak i víc než 160 tun. Pro porovnání uvedeme, že Saturn 5, který vypravil astronauty k Měsíci, dokázal dopravit na 140 tun a sovětská H-1, která nikdy nepoletěla, pojala v různých modifikacích na 100 tun.
Hmotnost užitečného zatížení Protonu pro stejnou oběžnou dráhu činí 23 tun.

Za hlavní úkol nové supertěžké rakety označil šéf agentury Roskosmos Oleg Ostapenko dobývání Měsíce:pilotované výpravy a výstavbu tam základny. Další možný úkol uvedl ředitel Ústavu kosmických výzkumů Ruské Akademie věd Lev Zeljonyj: je to průzkum planet gigantů. Sotva ale se dá očekávat, že supertěžká nosná raketa bude sloužit pouze základní vědě. Lety automatických přístrojů po Sluneční soustavě budou nejspíš pouhým příjemným doplňkem hlavního programu této rakety.

mesic

foto : wikipedia.org

Co má obsahovat tento hypotetický hlavní program, je zatím otázkou. Přesně řečeno, Rusko nemá ucelený právě měsíční program (stejně jako ostatní státy, nepočítáme-li dost uzavřenou Čínu). Pilotované lety k naší družici a postavení tam základen se datuje po roce 2030, do této doby jde o mise s cílem průzkumu Měsíce z oběžné dráhy a povrchu a také o návrat horniny.


Snad budou brzy vypracovány přesnější zásady osvojení Měsíce a „vzdálené“ kosmické činnosti a tak dostane supertěžká raketa celkem konkrétní úkoly, jež se bez ní nedají vykonat. Zatím vypadá budoucnost podobné nosné rakety stejně nejasně jako kolonie na Měsíci.

zdroj : czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*