Nová řecká vláda: Ruský trojský kůň uvnitř EU?

Nová řecká vláda: Ruský trojský kůň uvnitř EU?

Nově zvolené řecká vláda šokovala 27. ledna Evropu, když mluvčí nově zvoleného premiéra Alexise Tsiprase protestoval, že Řecko neschválilo prohlášení od vlád zemí EU o dalších možnostech uvalení sankcí proti Rusku. Prohlášení EU vyzývá, aby státy „zvážily další sankce“, jako reakce na stupňující se boje na východní Ukrajině, z kterých mnoho států EU a USA obviňují pro-ruské rebely.

„Výše uvedené prohlášení bylo zveřejněno, aniž by splňovalo předepsaný postup o získání souhlasu ze strany členských států a zejména bez zajištění souhlasu Řecka,“ uvádí se v prohlášení. „V této souvislosti je třeba zdůraznit, že Řecko nebude souhlasit s tímto tvrzením,“ stálo také v prohlášení. Nově zvolený premiér Řecka telefonoval šéfce zahraničních vztahů EU Federice Mogheriniové, aby vyjádřil svoji „nespokojenost.“

syriza 2

Řecké prohlášení vyvolává pochybnosti o tom, zda jeho nová vláda v čele s radikální levicovou stranou SYRIZA v koalici s nacionalistickou Independent party, bude podporovat pokračování stávajících sankcí EU proti Rusku v reakci na údajnou ruskou agresi na Ukrajině. Sankce vyprší v březnu, pokud nebudou obnoveny jednomyslným rozhodnutím členských států EU.

BBC korespondent v Aténách Gabriel Gatehouse byl první, kdo bil na poplach, že první zahraniční diplomat, který se s nově zvoleným řeckým premiérem setkal, byl ruský velvyslanec Andrei Maslov.

Strana SYRIZA již v minulosti podporovala Rusko ohledně krize na Ukrajině, a také ruskou anexi Krymu v březnu 2014. Tsipras také vyjádřil podporu krymskému referendu, které vydláždilo cestu pro připojení  a první kolo sankcí proti Rusku s tvrzením, že: „EU střílí sama sebe do nohy“ uvalením sankcí, a že ukrajinská proevropská vláda je složena z „neonacistů“.

Po anexi Krymu, která proběhla v květnu 2014, Tsipras navštívil Moskvu, kde se setkal s Putinovými spojenci, jako je například Valentina Matvienková, předsedkyně Rady federace Ruska a Alexem Pushkovem, předsedou zahraničních věcí výboru dumy, kteří byli oba již na seznamu evropských sankcí.

Jen pár dní po návštěvě, SYRIZA zaznamenala jejich politický průlom a vyhrála první místo v řeckých volbách do Evropského parlamentu dne 25. května 2014. Od vstupu do Evropského parlamentu, poslanci strany SYRIZA důsledně hlasovali v pro-Moskevské linii, včetně hlasování proti ratifikaci dohody o přidružení mezi EU a Ukrajinou dne 15. září 2014.

Mluvčí zahraničních věcí strany SYRIZA otevřeně kritizoval sankce proti Rusku a nazval je „neokoloniální bulímií,“ jak jej citoval Financial Times, a chválil vojenské akce pro-ruských rebelů ve východní Ukrajině.

Obavy z Řecka nejsou omezeny jen na stranu SYRIZA, ale i na výběr levicové strany jako koaličního partnera : nacionalistická strana Nezávislí Řekové (ANEL), což je strana, která je také známá svým pro-ruským postojem, podle ukrajinského badatele Antona Shekhovtsova.

Panos Kammenos, zakladatel strany ANEL a nový řecký ministr obrany, byl citován řeckými médii v květnu 2014 po připojení Krymu k Rusku: „My veřejně podporujeme prezidenta Putina a ruskou vládu, která chrání naše pravoslavné bratry na Krymu.“

Shekhovtsov poukázal na to, že Kammenos navštívil 15. ledna 2015 na vrcholu tvrdé předvolební kampaně Moskvu, kde se setkal s Putinovými parlamentními spojenci v oblasti obrany a zahraničních věcí. Po skončení jednání, Kammenos deklaroval svůj nesouhlas s evropskými sankcemi proti Rusku a uvedl: „Cílem této skupiny bude obrácení tohoto procesu, který postihne více zemí EU a méně Rusko,“

Shekhovtsov zaslal fotografii z jednání s dodatkem: „ S ruským nástrojem Panosem Kammenosem, jako novým řeckým ministrem obrany, je informační bezpečnost NATO zřejmě v ohrožení.“ Kromě toho, manifest 2013 strany SYRIZA žádá, aby Řecko opustilo NATO.

 

zdroj : http://www.bne.eu

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*