Nová Obamova válka v Libyi: Národní bezpečnost nebo ropa?

Nová Obamova válka v Libyi: Národní bezpečnost nebo ropa?

Obama v úterý označil národní bezpečnost jako důvod k nařízení bombardování Libye. Obamova administrativa tvrdí, že islámský stát představuje hrozbu pro Spojené státy, i když teroristická skupina vytvořena Pentagonem, Saúdskou Arábií a CIA nikdy nenapadla Ameriku. Psychicky narušení jedinci zabíjející klubové návštěvníky nemůžou být kvalifikováni jako útok islámského státu na Spojené státy.

Obama uvedl během jeho vystoupení, že byly podniknuty letecké údery, aby se ujistil, že libyjské síly budou schopny dokončit práci v boji proti radikálním militantním skupinám a pro zvýšení stability v regionu, informovala agentura Reuters.

„Spojené státy, Evropa a země po celém světě „mají velký zájem na tom, aby byla stabilita v Libyi, protože absence stability rozdmýchává některé z problémů, které jsme viděli, pokud jde o migrační krizi v Evropě a pokud jde o humanitární tragédii, které jsme svědky v otevřeném moři mezi Libyí a Evropou,“ řekl Obama novinářům.

Podle Eurostatu je však většina přistěhovalců mířících do Evropy ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku a dalších  regionů, nikoli však z Libye.

Obama však neupřesnil, jak migrační krize, povzbuzená Evropskou unií, ohrožuje národní bezpečnost USA.

Pentagon v pondělí uvedl, že letecké údery jsou nutné k podpoře národních vojsk libyjské vlády (GNA) a údajně k pokusu vyhnat islámský stát z města Sirte, které leží na půl cesty mezi Tripolisem a Benghází.

Po útoku USA a NATO na Libyi v roce 2011 a zavraždění Muammara Kaddáfího, byla vytvořena ve válkou zmítané zemi prozatímní vláda pod záštitou Organizace spojených národů. GNA byla organizována v souladu s podmínkami libyjské politické dohody podepsané dne 17. prosince 2015, po mnoha letech střetů mezi milicemi Misratan a Zintani.

Vojenská podpora GNA není zaměřena jen na odsunutí islámského státu ze Sirte, ale také na odstranění zbytků spásy národní vlády v západní Libyi. Letecké údery budou pravděpodobně rovněž zaměřeny na islamisty podporovanou vládu v Tripolisu a další islámské milice. V dubnu vláda národní spásy uvedla, že „přestala fungovat“ jako výkonný orgán.

Organizace spojených národů uznává GNA jako legitimní vládu Libye a podporuje její úsilí získat kontrolu nad národní ropnou společností National Oil Corporation. Ropná společnost představuje přibližně 70% produkce ropy v zemi. Jak Spojené státy, tak OSN uvalily na společnost sankce za vlády Kaddáfího.

 

(anotherdayintheempire/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*