Norsko chce kriminalizovat žebrání

Norsko chce kriminalizovat žebrání

Norsko, jedna z nejbohatších zemí, plánuje zavést zákaz žebrání. Více než 60 procent obyvatel se domnívá, že by se mělo považovat za trestný čin. Žebráci budou čelit pokutám a hrozí jim až 3 měsíce vězení.

Pokud návrh zákona přijmou, tak ten umožní místním občanům zavést okamžitý zákaz žebrání. Podle zprávy Financial Times vstoupí zákon v platnost v létě 2015.

Myšlenka navazuje na průzkum , který ukázal, že většina žebráků nejsou občané Norska. Až dvě třetiny Norů staví žebrání na úroveň trestného činu. Podle průzkumu učiněného výzkumným ústavem NOVA z pověření vlády je mezi 5 milióny obyvatel země až 1000 zahraničních žebráků.

Reuters / Brian Snyder
Reuters / Brian Snyder

Za posledních několik let jsme zaznamenali nárůst počtu žebráků v mnohých městech Norska a máme vážné obavy ze vztahu mezi přílivem zahraničních žebráků a organizovanou trestní činnost,“ cituje FT Himanshu Gulati, státního tajemníka Ministerstva spravedlnosti a člena populistické strany pokroku.

Opoziční politici tvrdí, že zákaz je hanebný a nespravedlivě se zaměřuje na nejzranitelnější. Namítají také, že opatření by mohlo pokazit mezinárodní image země a to zejména v návaznosti na diskuze, jestli by Norsko mělo poskytnout útočiště syrským utečencům.

Zákaz žebrání je velmi špatná a vysílá špatný signál. Není to tak, že všichni žebráci jsou zločinci, nebo že by problém byt tak velký. Zákaz se spíše zdá být něčím, co by nám mělo pomoct, abychom jsme se nemuseli na ulici setkávat s těmi, kteří sedí na našich ulicích a jsou v nouzi,“ citoval FT Kjella Ignolfa Ropstada, mluvčího křesťanských demokratů.

Vedoucí skupiny obhájců norské advokátní komory Frode Sulland, prohlásil, že zákaz by mohl porušovat evropské pravidla v oblasti lidských práv.

Můžete jít do kteréhokoliv města v Evropě a potkáte se tam s větším problémem se žebráním, než je v Oslu. Myslíme si, že každý má právo požádat kohokoliv jiného o pomoc. Žebrání je činnost, která sama o sobě nikomu neškodí,“ řekl Sulland.


Podobný zákaz žebrání v roce 2005 vyhlásili za protiústavní a zrušili.

Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) má Norsko jedno z nejvyšších HDP na obyvatele, v roce 2013 představoval asi 100.000 dolarů.

zdroj : http://rt.com

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*