Norové jsou rozděleni v otázce pojídání vepřového a nošení nikábu

Norové jsou rozděleni v otázce pojídání vepřového a nošení nikábu

V důsledku loňské migrační krize, Norsko, stejně jako jeho sousedé, se snaží integrovat přistěhovalce do své společnosti. V poslední době se rozhořela debata o tom, jaký bude preferovaný způsob integrace. Jako obvykle, norská ministryně pro přistěhovalectví Sylvi Listhaugová přilila oheň do ohně s jejími tirádami, které mnozí vidí jako kontroverzní.

Před včerejší konferencí o integraci v Oslu, norská ministryně pro imigraci a integraci Sylvi Listhaugová z proti-imigrační strany Progress Party vyvolala pobouření kvůli příspěvku na Facebooku, který se rozšířil po norských sociálních médiích jako požár, informoval norský deník Aftenposten.

„Ti, kteří přicházejí do Norska, se musí přizpůsobit naší společnosti, a myslím to vážně. My zde jíme vepřové maso, pijeme alkohol a ukazujeme naše tváře. Je třeba dodržovat hodnoty, zákony a předpisy, které platí v Norsku,“ napsala Sylvi Listhaug.

Zatímco měl příspěvek asi 18.000 „liků“, tak také vyvolal vlnu kritiky.

„Pozoruhodně, asi byste předpokládali, že všichni v Norsku sdílí stejné hodnoty, a že každý pije alkohol. Zdá se mi, že máte neuvěřitelně úzký obraz o tom, jací lidé žijící v Norsku ve skutečnosti jsou,“ napsal jeden diskutující.

Kritika vůči názoru ministryně byla také vyjádřena Usman Mushtaq z nadace EAT Foundation, kterou založil norský hotelový magnát Petter Stordalen a jeho manželka Gunhild.

Listhaugová následně vysvětlila, že nikdo není nucen jíst vepřové nebo pít alkohol, ale nemůže odmítnout přijít s těmito ingrediencemi do styku při práci.

Ve stanovisku v norských novinách Dagbladet, které bylo zveřejněno v pondělí, Listhaugová povzbuzovala přistěhovalce, aby se přizpůsobili norskému způsobu života, včetně toho, aby si nezakrývali tváře náboženskými oděvy.

„Zaměstnavatelé stěží najmou lidi, pokud nebudou vidět, kdo jsou. Nelze spustit internetový obchod se zakrytou tváří. Pochybuji, že zákazníci to budou považovat za příjemné,“ uvedla Listhaugová s tím, že lidé se mohou svobodně oblékat do tepláků a nikábu v jejich volném čase.

Listhaugová také připustila, že jejím cílem jako ministryně je přijímat tak málo žadatelů o azyl, jak to bude možné. Ministryní se dostalo podpory od norské premiérky Erny Solbergové z konzervativní strany, která uvedla, že osoba oblečená v nikábu si jen těžko najde práci, nebo bude sloužit ve veřejných institucích.

„Myslím si, že se musíme na pracovišti dívat jeden druhému do tváře,“ uvedla Erna Solbergová v norské televizní stanici NRK.

Solbergová také vstoupila do populární debaty o tom, zda by Norsko mělo zakázat zakrývání tváře náboženskými oděvy. Podle Solbergové, zobrazování náboženských vztahů na pracovišti by nemělo být zakázáno, nicméně, je důležité nastavit nějaké hranice.

„Nikáb a burka jsou okrajovou záležitostí Norska, nicméně existují tací, kteří je používají. Považuji to za politické prohlášení těch, kteří je používají, jako by chtěli napadnout limity norské společnosti. Proto musíme také nastavit určitá omezení,“ uvedla Solbergová

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Reuters) 
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*