Nord Stream 2 pozastaven, ceny plynu v Evropě opět rostou

Nord Stream 2 pozastaven, ceny plynu v Evropě opět rostou

Moskva reagovala na nedávné pozastavení certifikace plynovodu Nord Stream 2. Podle oficiálního mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova Moskva nevidí pro takový krok politické motivy, píše TASS.

V odpovědi na otázku týkající se politického pozadí rozhodnutí Německa pozastavit certifikaci nově vybudovaného plynovodního systému Peskov uvedl:

„Ne, rozhodně ne. V tomto případě existují určité protokoly, v tomto ohledu existují určitá pravidla evropské legislativy a provozovatelská společnost je ve skutečnosti připravena splnit všechny požadavky současné legislativy, aby mohla tento důležitý projekt zahájit co nejdříve.“

Certifikace ruského plynovodu je složitý proces, který byl jasný od samého začátku.„Provozovatelská společnost splňuje všechny nezbytné požadavky regulátora, včera jsme byli svědky poměrně rychlé reakce společnosti Nord Stream 2,“ řekl Peskov a dodal, že certifikace plynovodu není propojena s energetickou krizí v Evropě.

Německá spolková síťová agentura pozastavila proces certifikace pro Nord Stream 2 16. listopadu. Regulátor upřesnil, že provozovatel plynovodu Nord Stream 2 AG může získat osvědčení o nezávislosti až poté, co dokončí v Německu založení dceřiné společnosti pro německou část plynovodu. V tomto případě bude proces spuštění Nord Stream 2 plně v souladu s německými právními předpisy.

Ministr hospodářství německého státu Sasko-Anhaltsko Sven Schulze se vyjádřil ke zpoždění při certifikaci plynovodu. Podle jeho názoru povede rozhodnutí Federální síťové agentury ke ztrátám výroby a vyšším cenám.

„Velký problém vidím v tom, že Nord Stream 2 nebude fungovat celou zimu, což se nyní ukázalo,“ řekl politik.

Cena plynu v Evropě opět roste

Ceny zemního plynu v Evropě mezitím opět prudce vzrostly. Poprvé od konce října dosáhly podle burzy ICE úrovně 1100 dolarů za tisíc metrů krychlových.

Cena prosincových termínových obchodů s plynem podle nizozemského indexu TTF vzrostla na 1 110 dolarů, což bylo o 17,8 procenta více než pondělní odhadovaná cena 942,3 dolaru.

Německá spolková síťová agentura (BNetzA), která působí jako regulátor, oznámila 16. listopadu, že pozastavuje proces certifikace ruského plynovodu Nord Stream 2 určeného na vývoz plynu. Zpoždění certifikace může trvat šest týdnů. BNetzA požaduje, aby provozovatel plynovodu Nord Stream 2 AG získal registraci v jedné z organizačních a právních forem stanovených německými zákony. Společnost je v současnosti registrována ve Švýcarsku.

Jako alternativa bylo navrženo zřízení dceřiné struktury Nord Stream 2 AG, která bude odpovídat za německou část plynovodu. Společnost, jak se předpokládá, se stane úplným vlastníkem a provozovatelem Nord Stream 2.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*