Noam Chomsky pro RT: EU se může rozpadnout v důsledku neúspěšné neoliberální politiky

Noam Chomsky pro RT: EU se může rozpadnout v důsledku neúspěšné neoliberální politiky

Prudký nárůst pravicových a proti-establishmentových nálad jako důsledek neúspěšné neoliberální politiky v Evropě pravděpodobně povede k rozpadu EU „tragickým způsobem“, řekl prominentní americký lingvista, vědec a aktivista Noam Chomsky kanálu RT.       

Francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová, která volá po referendu o členství Francie v EU, má dobrou šanci na vítězství ve volbách a je tudíž pravděpodobné, že spustí takzvaný Frexix, řekl Chomsky v rozhovoru pro RT.

„Nemyslím si, že by Německo iniciovalo rozpad EU, protože z unie těží,“ uvedl Chomsky.

„V případě, že se unie rozpadne, myslím, že by to mělo tragický vývoj,“ dodal Chomsky.

Chomsky uvedl, že nezdařená „neoliberální politika minulé generace“ ovlivnila tak výrazný nárůst popularity pravicových stran.

„Tyto programy byly navrženy takovým způsobem, aby vedly ke stagnaci a dokonce i z velké části k úpadku většiny populace. Ony také vážně ohrozily demokracii, což ještě více platí pro Evropu, než pro Spojené státy,“ uvedl Chomsky.

„Výsledky těchto procesů jsou, že jsou lidé naštvaní, rozčarovaní, jejich naděje na budoucnost se zhroutily,“ uvedl Chomsky.

Zatímco pochválil evropskou integraci jako jeden z „největších úspěchů v období po druhé světové válce,“ Chomsky uvedl, že se stala prakticky nefunkční.

„Zavedení jednotné měny bez řádné politické struktury je receptem na katastrofu,“ uvedl Chomsky.

„Neexistují žádné mechanismy, aby bohaté sektory pomáhaly chudým sektorům v těžkých dobách v EU,“ pokračoval Chomsky, když hovořil o základních důvodech takového vývoje.

Je tu „pevná struktura“ v evropských zemích, jako je Řecko nebo Itálie, které nemají „kontrolu nad svými měnami“ a není tam „žádný kompenzační systém, který existuje ve federální struktuře jako ve Spojených státech,“ uvedl Chomsky.

„V Evropě, kdokoli je zvolen, bez ohledu na to, v jakém se nachází politickém spektru, politika bude stejná, protože se neřídí politikou ve svých zemích,“ tvrdí Chomsky citujíc Wall Street Journal, a dodal, že politika se vrací zpět „nevolené byrokracii“ a neexistuje žádný způsob, jak by země EU mohly jednat ve svém vlastním zájmu.

Podle Chomského, agendy takových skupin, jako je DiEM25 (Hnutí pro demokracii v Evropě 2025) řeckého ministra financí Janise Varufakise, které se snaží zachovat EU tím, že překoná její problémy, je „více konstruktivní přístup“.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*