No řekněte, není ten Putin geniální?

No řekněte, není ten Putin geniální?

Jen jsem se mrknul na minutku na zahájení slavnostní přehlídky na Rudé náměstí, právě když ke svému místu směřoval Vladimír Putin. A kdo se to za ním přičinlivě dere? Hlavní našeptávač Trumpa premiér Izraele Netanjahu.

Rozradostněný, že má možnost jednat se dvěma vrcholnými světovými vůdci. Ještě včera podporoval Trumpa k vypovězení dohody s Iránem a dnes to šel šmoulit s mužem, který má klíč k řešením v Sýrii a vlastně celého Blízkého východu.Putin se usmíval a bral to jako samozřejmost. A všichni bychom to měli brát jako samozřejmost, Samozřejmě, že se v brzku sejde s iránským prezidentem Ruháním i tureckým prezidentem Erdoganem, čili prezidentem členské země NATO, tedy trojlístkem, který má hlavní slovo v tom, jak se věci v Sýrii, která představuje jakousi koncentrovanou laboratoř světa, kde se určuje, kdo vlastně ještě něco ve světě znamená. Mimochodem Západ tedy téměř nic.

Ale nejen to: Putina navštívil minulý rok nejen saudský král bil Salman a podepsal s ním memorandum  o pomoci Ruska Saúdské Arábie ve vývoji  jeho vojensko-průmyslového sektoru, ale zavítal k němu již vícekrát hvězda sunitských Arabů korunní princ Muhamad bin Salman. A tak Putin jako skvěle komunikuje s nepřáteli na život a smrt s Iránem, Izraelem, Saudskou Arábií a Tureckem a jaksi mimochodem je všechny nutí respektovat, že pro mnohé z nich nenáviděná Sýrie, se bude odvíjet od jeho představ. To nikdo jiný nezvládne.

Po masivním odvolávání diplomatů Západem to vypadalo, zda není Putin příliš měkký a když nastal zpočátku dramaticky vypadající útok USA, Francie a Británie na Sýrii, asi tak tři dny mohl člověk nabýt dojmu, že Putin ztratil dech. Navíc, když Putin  mlčel a dokonce krotil své spolupracovníky a ministry, aby to hrotili proti USA.

Jenomže věci se mají jinak. Nejde jenom o to, že vlastně nedávno v únoru premiér Holandska donutil k rezignaci svého ministra zahraničních věcí, kvůli jeho zase ne tak hrozné lži o Putinovi, že cosi měl říkat a ono se to neprokázalo, že již v únoru navštívil Putina premiér Belgie Michel v únoru Putina navštívil s cílem obnovit vztahy mezi zeměmi…

Ale po hysterii, kterou vyvolala se svou lží Británie o údajné otravě dvojitého agenta Skripala a jeho dcery se zřejmým cílem odpoutat pozornost od svých neúspěchů v pobrexitovém vyjednávání, 15. května přijede do Soči za Putinem brblající Merkelová, u které naše média budou opět vytvářet virtuální dojem, že snad politicky ještě něco znamená (o ekonomice nemluvím, tam je Německo v Evropě jedničkou). Ale Putinovi lidi  pokládali opět za nezbytné zdůraznit, že v červnu Putin navštěvuje Rakousko, kde kancléř Sebastian Kurz si za svou základní zahraniční politiku dal budování mostu mezi EU a Ruskem a navíc je pikantně známý svou důraznou byť inteligentní kritikou Angely Merkelové s její Willkommenpolitik. Mimochodem tento mladík na rozdíl od Babiše se v zahraniční politice vyzná, a proto Rakousko žádného diplomata přirozeně neodvolalo.  A potom se u Putina hlásí jakýsi Macron, kterému chudáčkovi nedoletěla ani jedna raketa při známém útoku „gangu Tří“ Trumpa,Macrona a Mayové na Sýrii. Jeho Napoleonský komplex jistě povede k tomu, že zase světu a proevropským médiím bude hlásat, co všechno Putinovi řekl a co prosadil. A naše média to podají, jako, že to Putinovi nandal.

Každý ví, že Putin nemohl spískat takovou diletanstskou  opičárnu jako byla otrava dvojitého agenta Skripala a jeho dcery. Na rozdíl od Trumpa, který ráno neví, co sdělí podle nejnovějších komentů Fox news na twitteru, Putin myslí jako šachista v horizontu let a ne jednoho dne.

A svět by Putinovi měl být vděčen. Jeho tvrdá síla je uměřená a absolutně nikdy se nenechá vytočit. Díky němu i to, co vypadá leckdy na začátek 3. světové, je schopen inteligentně deeskalovat.

No řekněte: Není geniální?
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “No řekněte, není ten Putin geniální?

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*