Nizozemští novináři nesmí informovat o havárii letu MH17

Nizozemští novináři nesmí informovat o havárii letu MH17

Nizozemská policie zadržela dna nizozemské novináře Stephena Becka a Michela Spekkerse v Amsterdamu, po jejich návratu z Donbasu. Policie jim zabavila všechny materiály, které novináři shromáždili v jihovýchodní Ukrajině.   

Novináři navštívili Donbas, aby prozkoumali místo havárie malajsijského Boeingu, který havaroval nad regionem 17. července 2014. Podle novinářů, byly nalezeny úlomky z letadla na místě havárie, i když měly být všechny části letadla již dávno shromážděny. Nizozemská policie zabavila všechny úlomky letadla, které měli novináři s sebou, spolu se všemi video materiály z Donbasu, včetně rozhovorů s pamětníky katastrofy.

Stefan Beck and Michel Spekkers strávili osm dní v Donbasu. Přicestovali na jihovýchod Ukrajiny, aby provedli sérii rozhovorů s místními obyvateli, kteří jim ukázali místo, kde let MH17 malajsijských aerolinií havaroval.

Novináři byli ohromeni zjištěním, že mnoho kusů letounu bylo stále na místě havárie.

„Stále tam existuje spousta materiálu ke shromáždění, a není to tam tak nebezpečné, jak tvrdí zástupci nizozemského státního zástupce. Zdá se, že máme co dočinění s následkem hrubé nedbalosti,“ řekl Beck novinářům.

I přesto, že Beck a Spekkers oznámili nizozemskému ministerstvu zahraničí svou návštěvu Ukrajiny, byli zatčeni na letišti Schiphol po svém příletu domů, napsal jeden z novinářů na Facebooku.

„Úředníci s úřadem nizozemského státního zastupitelství uvedli, že nemohli shromáždit tento materiál, protože oblast, kde došlo k havárii, byla příliš nebezpečná. Nicméně, během našeho pobytu v regionu jsme mohli být svědky toho, že jde o zcela něco jiného,“ napsal nizozemský novinář.

Novinář také zpochybnil věrohodnost tvrzení nizozemských státních zástupců: „Fakta o nesprávné argumentaci ze strany státních zástupců a zabavování materiálů (včetně fotografií) nám dává všechny důvody k pochybnostem o transparentnosti a spolehlivosti probíhajícího vyšetřování.“

Nizozemští novináři se obávají, že zabavené materiály by mohly být předány zaměstnancům bezpečnostního úřadu Ukrajiny, kteří mohou stíhat ty, kteří souhlasili s rozhovorem s reportéry. Stefan Beck uvedl, že je policie zadržela a prohledala před celním odbavením. Beck tak vyvrátil vyjádření prokuratury, že se předpokládá, že by novináři mohli ukrýt shromážděné materiály.

Ruští odborníci předali údaje týkající se havárie malajsijského Boeingu nizozemským orgánům v říjnu 2016.

Předběžná zpráva Společného vyšetřovacího týmu (JIT) uvedla, že malajsijský Boeing byl sestřelen raketovým systémem Buk. Komplex Buk, píše se ve zprávě, přijel z Ruska a pak se vrátil zpět.

Představitelé ruského ministerstva zahraničí uvedli, že výsledky vyšetřování havárie malajsijského Boeingu byly zkreslené, protože zpráva byla vydána na základě informací získaných pouze z ukrajinské strany. Almaz-Antey, výrobce raketového systému Buk, provedl řadu experimentů, které prokázaly, že Boeing byl sestřelen z území pod kontrolou ukrajinské armády.

Boeing 777 malajsijských aerolinií na cestě z Amsterodamu do Kuala Lumpur havaroval 17. července 2014 v doněcké oblasti. Havárie zabila 283 cestujících včetně 15 členů posádky.

 

(PRAVDA/ svobodnenoviny.eu Foto: RT)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*